„Sportemberek vagyunk. Hozzá vagyunk szokva a győzelmekhez, de el kell viselnünk a vereséget is…” – zárta 1955. június 16-án Párizsban tartott sajtótájékoztatóját Sebes Gusztáv, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke közvetlenül azután, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Rómának ítélte az 1960-as ötkarikás versenyek megrendezésének jogát. Ezért ugyanis a magyar főváros is versenyben állt. A másnapi lapok még egy rövid hírbe sűrítették az elutasítást, ám onnantól kezdve, egyik pillanatról a másikra a feled(tet)és homályába süllyesztették az addig gyakran emlegetett budapesti olimpia gondolatát.
A csak igen hiányosan fennmaradt – s a múlt hónapban a Magyar Országos Levéltár Archívnet honlapján S. Kosztricz Anna levéltáros által publikált – sportdiplomáciai iratanyag tanúsága szerint a Magyar Dolgozók Pártjának (MDP) irányítói (Rákosi Mátyás főtitkár és a sportélet közvetlen főnöke, Farkas Mihály honvédelmi miniszter) először 1952-ben, igaz, akkor még „szigorúan bizalmas” jelzettel, engedélyezték a sportvezetésnek, hogy hivatalos táviratban jelezze a NOB-nak: Budapest igényt tart az 1960-as olimpiára. Minderről a szocialista hazát építő magyar nép 1953. augusztus 20-án értesült, amikor – sokszori határidő-módosítást követően is csak félkész állapotban – átadták rendeltetésének a Népstadiont.

A Népstadion átadása 1953. augusztus 20-án
Fortepan / Kovács József
Az ünnepi beszédet mondó Hegyi Gyula, az Országos Testnevelési és Sportbizottság (OTSB) elnöke ugyanis, miközben kötelezően megbélyegezte az imperializmust, azt is beleszőtte beszédébe, hogy „a Népstadion felépülése és a magyar sportolók nagyszerű eredményei” lehetővé teszik, hogy Budapest „a biztos siker reményében” pályázzon az olimpia megrendezésének a jogára.
A stadionavató ünnepségre egyébiránt meghívást kapott az ügyben megszólított NOB elnöke, az alig egy esztendeje hivatalban lévő amerikai Avery Brundage is. Aki egyébként, az amerikai imperializmus ostorozása mellett még egy kínos protokolláris baklövés áldozata is lett: elfelejtettek számára helyet szorítani a díszpáholyban. Sportberkekben makacsul tartja magát az a vélekedés, hogy ez az incidens lett volna a fő oka annak, hogy Magyarország utóbb elesett az 1960-as olimpia megrendezésének lehetőségétől. Mondták ezt annak ellenére is, hogy Brundage sem akkor, sem később nem tett még csak utalást sem az udvariatlanságról.