Védekezhet-e 2024-ben egy intézmény azzal, hogy nem tudja, miként kell biztonságos gólyatábort szerveznie?

6 perc

2024.08.28. 10:00

2024.08.29. 08:16

Gólyatábori megalázások, a boltban kézjellel segítséget kérő fiatal nő, tettlegességig fajuló inzultálás miatt lemondásra kényszerült fideszes képviselő.
Összefüggés van a közelmúltban megsokszorozódott esetek és a társadalmat átható erőszakkultúra között – fogalmaz egy szakértő.

A Budapesti Műegyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának augusztusi gólyatáboráról már az első napokban meglepő hírek szivárogtak ki – például, hogy óvszert nem lehetett bevinni –, amikor pedig lassacskán megeredt a hallgatásra kötelezett diákok nyelve, a beszámolók egyenesen dermesztővé váltak. Nem csupán az derült ki, hogy a résztvevők táskáit kipakoltatták, ruháikat – alsónadrágot, bugyit, melltartót is beleértve – kiszóratták, őket magukat pedig a biztonsági szolgálat emberei megmotozták, hanem az, hogy még a gyógyszereiket is elkobozták. A zuhanyzás idejét stopperrel mérték, miközben husángokkal verték a fürdő ajtaját; a lányokat pedig kettesével-hármasával, háromszor ennyi fiúval közös szobában helyezték el.

Az egyetem hamarosan közleményt adott ki, mely szerint külön munkacsoport vizsgálja az esetet, és jövőre már központilag szervezik majd a tábort, ahol pszichológusok és mentálhigiénés szakemberek is jelen lesznek. Az oktatási jogok biztosa, Aáry-Tamás Lajos is bejelentette, hogy vizsgálatot indított. Ilyenre utoljára egy évtizede volt példa, amikor egy lányt megerőszakoltak az ELTE fonyódligeti gólyatáborában.

Megígértették velünk, hogy senkinek nem meséljük el, hiszen akkor elrontjuk a gólyatáborélményt – korábbi gólyák vallottak a BME VIK táborairól

Nem 2024-ben fordult elő először, hogy megalázták a gólyákat a BME VIK táborában. Az Eduline-nak korábbi táborozók mesélték el, velük hogyan bántak a felsősök.

„Olyan, mintha a Műegyetem átaludta volna az utóbbi tíz évet”

– mondta a HVG-nek Aáry-Tamás, aki értetlenül áll az idei eset előtt, hiszen a 2014-es jelentése után komoly változások indultak el. Fél éven belül módosították a felsőoktatási törvényt, amely már tartalmazza az emberi méltóság feltétlen tiszteletben tartását. Az ELTE-n létrejött a hallgatói ombudsmani intézmény, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája pedig kidolgozott egy alapszabályt a táborok szervezésére. A HÖOK vezetőképzőin azóta külön kitérnek a gólyatáborok szervezőinek, irányítóinak a szerepére.

Magyarán

egyetlen intézmény sem védekezhet azzal, hogy nem tudott arról, milyen muníciói vannak egy biztonságos tábor szervezésére

– véli a biztos, akihez szép számmal érkeztek panaszok az érintett diákoktól.