Nehéz ősz Németországban, kemény tél Ukrajnában

7 perc

2024.08.30. 12:01

2024.09.01. 11:17

A szélsőjobbot képviselő Alternatíva Németországnak (AfD) szerepelhet a legjobban a hét végi türingiai és szászországi tartományi választáson és ez akkor is aggasztó, ha a pártnak végül nem sikerül szövetségeseket találnia a kormányzáshoz.  Nem csak Németország áll kemény próba előtt, Ukrajnában az eddigi legnehezebb háborús tél jöhet el az orosz légitámadások miatt.

Björn Höcke
AFP

A hét választása és jelöltje: az előretörő AfD és Björn Höcke


A hét végén két német tartományban, Türingiában és Szászországban is választást tartanak, s az előrejelzések szerint mindkét megméretésen jól szerepel majd az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű szélsőjobboldali párt. Türingiában az AfD valószínűleg az első helyen végez majd, míg Szászországban a második helyen futhat be a tömörülés. Mindkét tartományban 30 százalék körüli eredményre számíthat a párt, emlékszem, néhány évvel ezelőtt a német újságíró kollégák azzal nyugtattak, amikor az AfD előretörésének lehetőségeiről faggattam őket, hogy a párt sohasem fog 17-18 százaléknál jobb eredményt elérni. 

A trend szeptember 22-én Brandenburg tartományban folytatódhat, ahol ugyancsak az AfD vezeti a népszerűségi listát harminc százalék körüli eredménnyel. Nem csak az aggasztó, hogy az AfD növeli a népszerűségét, hanem az is, hogy a párt – legalábbis több vezető politikus – egyre inkább halad a szélsőjobb, vagy akár a neonácik felé. Az sem megnyugtató, hogy úgy tűnik, mintha a német társadalom önvédelmi reflexei is gyengülnének, egyre halkabb és visszafogottabb ugyanis a tiltakozás az AfD-sek szélsőséges megnyilvánulásai miatt.  

Az AfD egyik meghatározó személyisége – sokak szerint valódi vezetője – a türingiai szervezet első embere Björn Höcke, aki már bíróság előtt is állt, mert rendszeresen olyan szófordulatokat használt beszédeiben, amelyek igencsak emlékeztettek a hitleri múltra. Németországban pedig nem csak illetlenségnek számít a náci szótár használata, hanem törvényszegésnek is, ám ez szemmel láthatóan nem zavarja sem Höckét sem pedig a politikus odaadó híveit.  Höcke – aki szégyenemlékműnek minősítette a berlini holokauszt emlékművet – ezeréves jövőről beszél, ugyanúgy Tat-Elite-nek (Akció-elitnek) nevezi pártját, mint ahogy a múlt században az SS-t hívták, s egyik beszédét „mindent a hazáért, mindent Szászországért, mindent Németországért” szavakkal fejezte be. A „Mindent Németországért” (Alles für Deutschland) valaha a náci SA jelmondata volt.

HALLE: Verbotener Nazi-Spruch! Gericht verurteilt AfD-Politiker Björn Höcke

HALLE: Verbotener Nazi-Spruch! Gericht verurteilt AfD-Politiker Björn Höcke Das Landgericht Halle hat den Thüringer AfD-Landeschef Björn Höcke erneut verurteilt, weil er eine verbotene Nazi-Parole verwendet hat. Höcke muss eine Geldstrafe von 130 Tagessätzen zu je 130 Euro zahlen. Der 52-Jährige wurde wegen Verwendens von Kennzeichen verfassungswidriger und terroristischer Organisationen schuldig gesprochen.

Höcke a minden szempontból nehezebb helyzetben lévő keleti tartományokban épített ki jelentős követői tábort, de az utóbbi években Nyugaton is növeli támogatottságát, ezért igencsak érdekes és tanulságos olvasmány a The Guardian cikke, amelyben a szerző részletesen elemzi az AfD-jelenséget. A cikk azért is érdekes, mert az egyértelműen az AfD-nek szurkoló magyar kormány és annak vezető pártja, a Fidesz, mintha nem venné észre merre tart a német tömörülés. Míg Orbánék örülhetnek, a bevándorlók és az üzletemberek aggódnak a jövő miatt.

Ukrajnai közösségi töltés áramszünet idején
AFP

A hét pusztítása: nehéz tél áll Ukrajna előtt


Ha -5 fok körül lesz a hőmérséklet, akkor könnyen elképzelhető, hogy hétórás szünetek után csak két-két órán keresztül lesz áram a kijevi otthonokban – figyelmeztetnek már most az ukrán szakemberek, akik szerint az utóbbi napokban végrehajtott szokatlanul heves orosz légitámadások súlyos károkat okoztak a már jóideje rendszeresen célba vett ukrajnai energetikai hálózatnak. Ez pedig azt jelenti, hogy nem működnek majd a liftek a toronyházakban és a vízellátással is gondok lesznek, hiszen a szivattyúk sem működnek, ha nincs elektromosság. Ugyancsak vészhelyzet alakulhat ki az iparban, energia hiányában a gyárak is – a hadiüzemekkel együtt – állni fognak.

New Russian airstrikes target Kyiv, a day after ‘massive attack’ on Ukraine’s power plants | DW News

Ukraine says Russia has launched waves of missiles and drones, targeting Kyiv and other regions for a second straight morning. A series of explosions were heard in the capital. Officials say the latest attacks have killed at least four people.

Elég csak egy pillantást vetni arra, hogy miképpen nézett ki egy éjszakai térképen Ukrajna 2021-ben és mi a helyzet most, több mint két évvel az egykori szovjet tagköztársaság ellen indított orosz agresszió kezdete után.  Volodimir Zelenszkij ukrán elnök júniusban arról beszélt, hogy az oroszok a hőerőművi kapacitás 80 százalékát rombolták le, míg a vízierőműveknél ez az arány 30 százalékos.

A legutóbbi orosz akció után a politikus csak annyit mondott, nem akar számokat említeni, mert nem jó, ha az ellenség tudja, mekkora kárt okozott. Független szakértők szerint az ukrán energiahálózatot ért károk meghaladják a 16 milliárd dollárt, s az külön nehézséget jelent, hogy az országos hálózat gerincét még a szovjet időkben építették ki, s már nincs elég pótalkatrész a megsérül berendezések kijavításához. Most a rendszer decentralizálásával próbálkoznak, de a milliónyi generátor és mini gázerőmű csak részleges enyhülést hozhat.

Tüntetők a Telegram és Pavel Durov mellett
AFP

A hét fenyegetése: mennyire veszélyes a Telegram közösségi oldal?


Irán 2017-2018, Thaiföld 2020, Belarusz 2020 – csak néhány helyszín és időpont, amely azt bizonyítja, hogy a Telegram nevű közösségi oldal igencsak veszélyes fegyver, legalábbis a diktátorok szemében. Az közös ugyanis a három eseményben, hogy a rezsimet megrendítő tüntetések szervezésében meghatározó szerep jutott a titkosított üzenetek továbbítására is kiválóan alkalmas Telegram közösségi oldalnak.  A Telegram ezt úgy teszi lehetővé, hogy a felhasználók valódi nevük nélkül, álnéven is csatlakozhatnak, miközben a csevegésoldalak résztvevőinek számát gyakorlatilag nem korlátozzák, így minden komoly erőfeszítés nélkül mobilizálni lehet akár húszezer embert is.

 A Telegramon jóval kevesebb a felhasználókra vonatkozó korlátozás és ezért világszerte már mintegy 900 millióan töltötték le az alkalmazást. A másik nagy előny, hogy a közösségi oldal akkor is működik, ha a hatóságok korlátozzák az internet sebességét: kis adatcsomagok cserélnek gazdát, így a Telegram akkor is használható, amikor a Facebookot, vagy az Instagramot már nem lehet betölteni.

A Telegram ugyanakkor a demokraták és törvénytisztelő polgárok számára is veszélyes: rengeteg az illegális tartalom, a bűnözők részben ezt a médiumot használják a kábítószerügyletek lebonyolítására, illetve az emberkereskedelem szervezésére. A Telegram most azért került a címoldalakra, mert alapítóját és vezetőjét, az orosz Pavel Durovot éppen azért vették őrizetbe Franciaországban, mert a milliárdos üzletember – hogy fenntartsa a Telegram iránti érdeklődést – egyáltalán nem moderáltatja a közösségi oldalon megjelenő posztokat. Egy másik veszély: német IT-szakemberek szerint a Telegram egyáltalán nem olyan biztonságos és feltörhetetlen, mint azt a cég vezetői állítják. Az üzenetek ugyanis csak a készülék és a központi szerver között titkosítottak. Amikor az adatok már a szerveren vannak, azok olvasható formátumban jelennek meg.

Dorka kutya sár- és szagfürdőben
Németh András

A hét háziállatos cikke: miért fetrengenek a kutyák ürülékben és mindenféle szagló anyagban?

Bevallom sokakhoz hasonlóan azt hittem, a farkasi ragadózó múltból maradt reflexeknek engedve a kutyák – kutyáim – azért fekszenek bele más állatok ürülékébe, hogy „rejtőszagot” vegyenek fel, és könnyebben tudják becserkészni az elejteni kívánt vadat. A legújabb kutatások viszont arra a következtetésre jutottak, hogy ez nem feltétlenül van így, vagy legalábbis nem ez az egyedüli magyarázat.  A BBC cikkéből kiderül, hogy a „rejtőszag” felvétele már csak azért sem tökéletes magyarázat, mert a kutyák – és farkasok – jellemzően nem a növényevők ürülékében hempergőznek meg, hanem sokszor rágcsálók „melléktermékeit” illetve dögöket választanak, az onnan vett szag pedig aligha megnyugtató egy kiszemelt nyúlt vagy egyéb növényevő számára.

Az is kiderült, hogy a kutyák szeretnek mesterséges szagokba – például olaj – belefeküdni, ezek pedig igencsak elütnek az erdők jellemző szagától. A tudósok szerint a sárban illetve földön fetrengésnek részben kommunikációs háttere is lehet: a falka valamennyi tagja ugyanabba a foltba fekszik bele, s így a közös szag élménye miatt is erősödik a közösség. Az is előfordulhat, hogy a farkasok által elejtett állatok maradékába való belefekvés éppen jelzés a falka többi tagjának: az állatokról az elejtett vadra került ismerős szag a csapat többi tagjának azt üzeni, van még ennivaló, s miénk a terület. Vannak olyan tanulmányok is, amelyek szerint a „fetrengők” a legerősebb szagokat választják. A kutatók elismerik, nem tudják pontosan, mi az oka a házikedvencek iránti szeretetet igencsak próbára tévő „ürülékfétisnek”, de az biztos, hogy a magyarázat jóval bonyolultabb, mint az egyszerű „rejtőszagos” érvelés.  

Tollaslabda felsőfokon
AFP

A hét lázadása: így lett a tollaslabdából a szex szinonimája


Nem csak Magyarországon akadnak, akik le akarják szoktatni a szexről az ifjúságot, a kínai uralom alá visszakerült Hongkongban például a középiskolák harmadik osztályosainak szánt oktatási anyagban azt javasolják a „szakemberek”, hogy szexelés helyett inkább menjenek el együtt tollaslabdázni. Ezzel – állítják a „szakértők” – a fiatalok tanúságot tehetnek az önfegyelemről és ellenállhatnak a pornográfiának. A tankönyv szerzői egyben azt is hangsúlyozzák, hogy a tollaslabdához ne vegyenek fel „szexre stimuláló” ruházatot és a házasság megkötése előtt tartózkodjanak a nemi élettől.

A tananyag megjelenése óta Hongkongban – ahol él még a függetlenség szelleme – az egyébként teljesen ártalmatlan és szórakoztató sport a szex szinonimája lett, és ezer számra születnek azok az üzenetek, amelyek kódszóként használják a tollaslabda szót. „Angolul közös Netflixezés és utána lazulás, Hongkongban: tollasozunk együtt? Különböző kultúrákban így kezdeményezünk randit” – olvasható a hivatalos politikát kifigurázó egyik mémben. Az idősebbek a kódszavak használata helyett inkább arról beszélnek, hogy a Peking-párti kormányzatnak sikerült bolondot csinálni magából. A szakértők sem tartják szerencsésnek a hongkongi politikát.