Van olyan keleti energiabiznisz, ahol egybevág az Orbán-kormány és az Európai Unió érdeke
Műszakilag és gazdaságilag is kivitelezhető annak a tenger alatti kábelnek az építése, amely Azerbajdzsánból szállítana energiát Európába – legalábbis Grúzia ezt állítja. A megvalósításban az MVM vesz részt.
Közelebb kerülhetünk a keleti álomhoz, megépíthető a Kaukázusból Európába érkező és Magyarországot is érintő kábel. Egy grúz állami cég prezentációjából derült ki a napokban, hogy elkészült az előzetes megvalósíthatósági tanulmánya a csaknem 1200 kilométeres vezetéknek, amely mellett Orbán Viktor magyar kormányfő és – szokatlan egységben – az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is kiállt.
A dokumentum szerint a világ leghosszabb, tenger alatti áramvezetéke technikailag és gazdaságilag is megépíthető, a megvalósításon Grúzia az EB-vel és a Világbankkal karöltve dolgozik. Kedden pedig Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Bukarestben már meg is állapodott abban, hogy magyar, román, grúz és azeri részvétellel vegyesvállalatot hoznak létre a beruházásra. Az áramot azeri szélenergiából és grúz vízenergiából állítanák elő. A miniszter bízik benne, hogy az építkezéshez az Európai Unió pénzügyi segítséget nyújt. A projekt keretében Azerbajdzsánból szállítanának zöldenergiát a Fekete-tenger alatt, a kábel Grúzián és Románián is keresztülhaladna, és Magyarországra is elérne.
Magyarország több fronton is érdekelt azeri energiaüzletekben:
A román energiaügyi miniszter tájékoztatása szerint a találkozón a román Transelectrica, a grúz Georgian State Electrosystems, a bakui AzerEnerji és a magyar MVM Energetika Zrt. aláírta a romániai székhelyű Green Energy Corridor Power Company alapító okiratát. Ez a vállalat valósítja majd meg a Zöld Folyosó projektet, tehát a beruházásban a magyar állami vállalat is részt vesz. Megállapodtak annak lehetőségéről is, hogy a végső megvalósíthatósági tanulmányba beépítenek egy új elemet, nevezetesen egy száloptikai kábel kihúzását, amely ugyancsak összeköti a négy országot, hozzájárulva az adatáramlás javításához és támogatva a régió digitalizációját.