Angliában betiltottak agresszív kutyafajokat, nálunk másképp próbálják megakadályozni az ebtámadásokat

5 perc

2024.09.06. 09:00

2024.09.06. 10:36

A kutyák agressziószintjét meghatározhatja a fajta, azonban sokszor nem azok az állatok támadnak, amelyekről azt gondolnánk – erről is beszélt lapunknak egy szakértő, akit az ebtámadásokkal kapcsolatban kérdeztünk.

Dorottya még 2020-ban a nappaliban simogatta a család rottweilerét, Zsiványt, aki egyszer csak minden előjel nélkül nekiesett az arcának. Az állat háromszor is bele tudott marni, a 16 éves lány szemét csak az mentette meg, hogy maga elé tudta kapni a kezét. Az eset nem egyedi, a kutyatámadások nem tekinthetők kifejezetten ritkának az országban; a megelőzéshez leginkább tudatos gazdákra lenne szükség.

A veszélyes kutya kifejezésre sokaknak egy pitbull, esetleg német juhász jut eszébe. Jellemzően ez utóbbi látható a kerítéseken harapós kutyára figyelmeztető táblákon, a pitbull, illetve a hasonszőrű fajták pedig jellemzően a törvényi szabályozásban kerülnek elő. Így volt ez Magyarországon is, amikor 1996 novemberében az Országgyűlés megszavazta a veszélyes ebek tartásáról szóló, pitbulltörvény néven elhíresült regulát. De körülbelül annyit ért, mint a kopott zománctáblák a kerítésen, a kutyatámadások száma ugyanis nem csökkent, 2010-ben pedig az Alkotmánybíróság meg is semmisítette az annak alapján született jogszabályt.

Az indítvány szerint a pitbull és a staffordshire nehezen különböztethető meg, az Ab-t azonban nem a szakértői vélemények motiválták a döntésben, hanem az, hogy a kormányrendelet alapját képező törvényt 2007-ben hatályon kívül helyezték, a veszélyes állatokat szabályozó rendelkezés jogalapja így megszűnt, a jogalkotó pedig nem érezte és azóta se érzi szükségét egy hasonló, új szabályozásnak.

Az Egyesült Királyságban viszont, miután a tavalyi év első kilenc hónapjában 16 halálos kimenetelű kutyatámadás történt, az egyik legagresszívabb fajtát, az amerikai XL bullyt betiltották. Tilos az ilyen eb eladása, elajándékozása, szaporítása, a meglévő kutyák csak engedély birtokában tarthatók. A brit törvények alapján az amerikai pitbull, a 90 kilogrammot is elérő japán harci kutya, a tosa inu, az argentin dog és a brazil masztiff már korábban tiltott státuszt kapott.