Nemzetközi lapszemle: A Financial Times bírálja a csipogós támadást, a The Wall Street Journal nem gondolja, hogy Izrael tiltott területre tévedt

9 perc

2024.09.20. 08:58

2024.09.20. 11:08

A bevándorlásról zajló vita az EU-ban a schengeni övezet végét jelentheti, közben a kínai gazdasági nyomulás és a Moszkva-párti politikai erők tevékenysége is aggódásra adhat okot. Világlapok cikkeit ismertetjük.

The Times

Magyarország és Hollandia mentességet akar magának, hogy ne kelljen alkalmaznia a közös migrációs szabályokat, ám a jelképes politikai lépés igazából arra szolgál, hogy mindkét ország kihirdethesse a válsághelyzetet, majd különleges intézkedéseket tehessen a bevándorlás megakadályozására.

Mind Budapest, mind Hága azon lesz, már ha bármi változás történik az alapszerződésben, hogy kivételes elbánást kérjen, ám ily módon megnehezül, hogy az évtized végére az EU felkészüljön a bővítésére.  

Az Orbán-kormány érzékeli a politikai hullámot a földrészen, vagyis hogy bármit is határoz a migráció ügyében az Európai Unió Bírósága, a németek visszahozták a határellenőrzést, a franciáknál éles vita megy a bevándorlásról, a hollandoknál pedig egyelőre vége a liberális államnak.

Az Európai Bizottság szóvivője azonban kijelentette, hogy senki sem húzhatja ki magát a közös normák hatálya alól. Csakhogy Hollandia olyan válságtörvényt tervez, amely leállítaná a menedékkérelmek beadását, csökkentené a befogadó állomások számát, és lehetővé tenné, hogy erővel toloncolják ki azokat, akik nem kaptak tartózkodási jogot.

The Times

A határok lezárása Schengen halálát jelentheti, miután egyre több migráns érkezik. A németek nemzetbiztonsági megfontolásokra hivatkoznak, akárcsak korábban az osztrákok, dánok, franciák, olaszok, norvégok, szlovénok és svédek.