Sokadszor jutott a szakadék szélére a Dunaferr, vagy megint a magyar adófizetők mentik meg, vagy jönnek a kínaiak

4 perc

2024.10.12. 09:00

Nem ismeri el a felszámolási kérelmek indokoltságát a Dunaferr-gazda Liberty. Állami segítség vagy külső befektető nélkül aligha menekülhet.

„A Liberty tájékoztatja munkavállalóit és az érdekképviseleteket a kialakult helyzetről, és támogatásukat kéri, miközben a kihívások megoldásán dolgozik” – tette közzé a Liberty Dunaújváros indiai–brit tulajdonosa azután, hogy az acélműrészleg, a Dunarolling Kft. ellen felszámolási kérelmet nyújtott be az egyik régi, felszámolás alatt álló Dunaferr-cég, az energiaszolgáltató ISD Power. Nagyjából ennyiben ki is merült a Liberty tájékoztatása. A társaság vitatja a felszámolási kérelmet, mondván, az energiaszolgáltatásról nem ő, hanem még a jogelődje állapodott meg.

Elkezdtek fizetést utalni az egykori Dunaferr dolgozóinak, de ezzel nem oldódtak meg a gondok

Kínai technológiával és fizetési garancia mellett állna át a zöld acéltermelésre a Liberty Dunaújváros, miközben egyre kevésbé fedhetők el a vállalat súlyosbodó fizetési gondjai.

Közben azonban a nyáron végképp leállított kohót megöröklő másik leányvállalatuk, a Duna Furnace ellen is felszámolási kérelmet nyújtottak be, ennek szeptember 20-án helyt adott a bíróság. Hogy a Liberty ezt is vitatja, az abból derül ki, hogy a felszámolás máig sem indult el. A Furnace ellen az egyik alvállalkozó, az acélhulladékot kezelő, ukrán hátterű Keramet Kft. kezdeményezte az eljárást még az év elején, miután a Liberty egyoldalúan felmondta a szerződését. A Keramet több mint 300 millió forintjáért küzd, ami miatt veszélybe került a léte és egy évtizede a Dunaferrtől függő negyven dolgozójának a megélhetése.