A digitális állampolgársággal akár el is jöhetne a bürokratikus rémálmok vége

5 perc

2024.10.22. 12:55

2024.10.22. 14:10

Ahogy Magyarországon, úgy sok más országban is közeleg a digitális állampolgárság – elméletben egy olyan új világ, ahol a jogosítvány megújítása, a munkanélküli ellátás igénylése vagy egy építési engedély megszerzése olyan egyszerű, mint egy pizza rendelése. Gyors, hatékony, zökkenő- és papírmentes. Jó esetben. Hogy mindennek mik a legfontosabb feltételei, azzal a Boston Consulting Group (BCG) szakértői nemrég az Imagine This című podcastjükben foglalkoztak. Az eheti Üzleti intelligenciában összefoglaltuk nektek a lényeget.

A tervek szerint itthon a kormány 2026-ra digitalizálja a legfontosabb közigazgatást érintő ügyeket és digitális állampolgárként bárhonnan, bármikor, személyes megjelenés nélkül is elintézhetjük majd a legfontosabb teendőinket. A digitális állampolgárság (ismertebb nevén a DÁP) beköszöntével az állampolgárok az ígéretek szerint olyan egyszerűen férhetnek hozzá a kormányzati szolgáltatásokhoz, ahogyan azt megszokhattuk a jó alkalmazások használatakor.

A digitális állampolgárság felérhet egy kényelmi forradalommal, új szintre léphet a hatékonyság – ehhez új szintre kell lépnie a bizalomnak és a hozzáférhetőségnek is. Egy jól megvalósított rendszer a digitális írástudás szintjétől függetlenül, mindenki számára hozzáférhetővé tenné a kormányzati szolgáltatásokat. A beszédfelismerés, a GenAI adta lehetőségek különösen hasznosak lehetnek azok számára, akik kevésbé járatosak a technológia világában, vagy fogyatékossággal élnek. Az AI tehát képes lenne felgyorsítani a folyamatokat és egyenlőbb hozzáférést is biztosíthatna.

Mindennapi frusztrációk helyett


Azt gyakorlatilag mindenki megtapasztalhatta már – éljen bárhol, bármely országban –, hogy a kormányzati ügyintézés az esetek jelentős hányadában időigényes és bonyolult, hosszasan kell fárasztó űrlapokat kitölteni, miközben nem ritkán a folyamat ismerős része a különböző hivatalok közötti bolyongás is. Nem csoda, hogy sokan érzik úgy, hogy az adminisztrációs rendszerek hatékonyságán lenne mit javítani. Bár már léteznek  a folyamatokat egyszerűsítő megoldások, például az online ügyintézés és az egyablakos ügyfélszolgálat, sokan továbbra is technikai problémákkal, elfelejtett jelszavakkal vagy hiányzó dokumentumokkal szembesülnek.

A BCG kutatása szerint az emberek 60-70 százaléka valamilyen problémával találkozik, amikor a hivatalos ügyeit intézi – ez óriási lehetőséget kínál a javításra.

A digitális átalakulás középpontjában a digitális személyazonosság és az AI áll. Az új technológiák már lehetővé tennék, hogy a felhasználók magától értetődően férjenek hozzá a kormányzati szolgáltatásokhoz, akár a gyakran elfelejtett jelszavak és belépési adatok nélkül, hiszen a biztonságos digitális személyazonosság tartalmazná az összes szükséges információt. Az AI-alapú virtuális asszisztensek még tovább egyszerűsíthetik az interakciókat. Képzeljük el, hogy saját anyanyelvünkön beszélhetünk egy készülékkel, amely azonnal válaszol, kitölti a szükséges űrlapokat, összegyűjti a dokumentumokat, és végigvezet a folyamaton. Ahogy fent írtuk, ez az áttörés különösen hasznos lehet az alacsonyabb digitális írástudással rendelkezők vagy fogyatékkal élők számára.

Nagyobb Testvér


Bár a digitális személyazonosság előnyei egyértelműek, felmerül egy fontos kérdés: mi történik az adatvédelemmel? Az emberek viszonyulása a személyes adatok megosztásának kérdéséhez vegyes. Vannak, akik szívesen használják a technológiát, míg mások tartanak attól, hogy mennyire kerül a kormányzatok vagy akár magáncégek kezébe az adataink feletti kontroll. Fontos, hogy ebben az új digitális korszakban a felhasználói beleegyezés és az irányítás megmaradjon. Nem arról van szó, hogy minden adatot meg kell osztani, hanem az a lényeg, hogy a rendszerek  biztonságosak legyenek, az emberek joggal bízhassanak meg bennük. A bizalom kiépítéséhez átláthatóság és erős kibervédelmi intézkedések kellenek.

Imagine This… | Trailer

What would you have done differently if you had anticipated the likelihood of a global pandemic or the explosion of generative AI? Spend time with BCG’s editor in chief, our conversational AI agent GENE, and BCG experts as they focus on what could lie ahead for our world-and how you should prepare your business today.