Mi lesz velem, amikor hamarosan lekapcsolják a 2G-t Magyarországon is? Miért csinálják, ha ennyi galibát okoz?

8 perc

2024.11.08. 08:30

2024.11.08. 09:30

Éppen csak lekapcsolták az utolsó 3G-s bázisállomásokat, az új hírek már a 2G-s mobilhálózatok megszüntetéséről szólnak. Közben az 5G mellett egyre gyakrabban annak továbbfejlesztett verzióját emlegetik. Elmagyarázzuk, hogy a sok technikai hozzávalóból mi sülhet ki.

„További terveinkről egyelőre nem tudunk információt közölni.” Ezt válaszolta a Magyar Telekom, amikor arról érdeklődtünk, tervezik-e 2G-s mobilhálózatuk lekapcsolását. Pedig az biztosra vehető, hogy foglalkoznak a kérdéssel. A társaság nyilatkozatában azt a nyári bejelentést azért fontosnak tartotta megismételni, hogy legkorábban 2026. január 1-jétől ügyfelei 2G-s hálózati forgalmát nem a saját infrastruktúráján biztosítja majd, hanem a Yettel Magyarország „közel országos lefedettségű” hálózatán. Azaz a telekomos ügyfelek nem férnek majd hozzá a vállalat 2G-s hálózatához, akkor sem, ha nincsen telekomos 4G- vagy 5G-lefedettség a közelben. Készülékeik ilyenkor – zökkenőmentesen és az ügyfelek számára észrevétlenül – a Yettel infrastruktúrájára csatlakoznak majd rá. Már ahol van yetteles 2G-lefedettség. Ahol nincs, ott térerő nélkül maradnak.

A kérdés azért vált most igazán aktuálissá, mert a Magyar Telekom mellett világszerte megannyi telekommunikációs szolgáltatót tulajdonló Deutsche Telekom a minap bejelentette, hogy Németországban legkésőbb 2028 júniusának végére teljesen megszünteti 2G-hálózatát. Amikor nemrég a 3G-t kapcsolta le a Telekom-csoport – Németországban 2021-ben, Magyarországon egy évre rá –, majd nem sokkal később a versenytársai is, akkor a vállalatok és a hatóságok két irányba terelték a felhasználókat: egyeseket a több, másokat a kevesebb G felé. A lakossági ügyfeleknek akciós árakat, állami támogatást kínáltak, hogy 4G-s vagy 5G-s okostelefont vásároljanak, mobilnetezni ugyanis a 3G lekapcsolás óta csak azokon lehet. A 2G-s mobilok (butatelefonok) főleg hanghívásra maradtak jók, az általuk elérhető adatkapcsolat a mindennapok magáncéljaira lényegében használhatatlan. Alkalmas viszont a 2G-s Edge adatátvitel olyan gépi kommunikációs helyzetekben, mint az Európai Unióban 2018 óta minden új autó kötelező részét képező eCall vészhívó rendszer, a riasztók vagy az online pénztárgépek. Az ilyesfajta, M2M (machine to machine) néven emlegetett, gépek vagy készülékek közötti kommunikációban ugyanis aprócska adatcsomagok mozognak.