Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Hídszerepet próbál betölteni a fejlett és a fejlődő világ között a 2024. novemberi éghajlat-csúcstalálkozónak otthont adó Azerbajdzsán. A fő kapocs a finanszírozási rendszer lenne.
Baku a múlt emlékeinek és a petrodollárokból felépített futurisztikus épületeknek a kontrasztja. A Kaszpi-tenger partján kialakított mini Velence sétányain megszokott látvány az olajszállító tanker. Azerbajdzsán fővárosában mindenhol „jelen van az olaj”, érdekes díszletet kölcsönözve a bakui Olimpiai stadionban november 11–22. között tartandó idei globális klíma-csúcstalálkozónak (COP29).
A közel kéthetes konferencia elnöki tisztét betöltő Mukhtar Babajev azeri ökológiai miniszter szerint hazája a világok találkozási pontja Kelet és Nyugat, illetve a gazdag Észak és a szegény Dél között. Egyszerre tartozik az olaj- és földgáztermelő országok közé és jelent egyben exportpiacot azok számára. Baku mellett már az 1840-es években olaj után kutattak – az elsők között a világon –, Azerbajdzsán a fosszilis energiaforrásoktól leginkább függő tíz gazdaság egyike.
A kőolaj és a földgáz adja a kivitel 90, az állami bevételek 60 százalékát – ami az 1990-es évektől szédületes ütemben emelte a közel tízmilliós ország életszínvonalát. De Azerbajdzsán elindult a megújuló kapacitások létesítése felé. Tavaly adták át az első nagyobb naperőművet. A tervek szerint 2030-ra az energiatermelés 30 százalékát megújuló forrásokból – főként víz-, nap- és szélenergiából – biztosítják. A Fekete-tenger alatt tervezett magasfeszültségű, közel 1200 kilométeres kábelek segítségével pedig zöldáramot szállítanának Európa keleti felébe, elsősorban Bulgáriába, Romániába és Magyarországra.
Vajon milyen házigazdája lesz Azerbajdzsán az idei klímacsúcsnak?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.