Gyorsan tanulni képes és rugalmas informatikusokra van most a legnagyobb szükség az újjáéledni látszó IT-piacon

5 perc

2024.11.11. 11:00

2024.11.11. 11:32

Már látszik némi fellendülés az IT-szektorban az utóbbi évek visszaesése után, többek között a mesterséges intelligenciának köszönhetően. Jó szakemberekre mindig szükség lesz.

Néhány éve még úgy tűnhetett, hogy aki az IT-piacon dolgozik, annak szárnyalhat a karrierje. A kilátásaik azonban jelentősen rosszabbak most, mint 2021–2022-ben, amikor világszerte rengeteget költöttek a cégek új fejlesztésekre. A mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos új feladatok akkor még felszívták a munkaerő egy részét, ám végül lelassult a globális IT-piac. Azaz lényegében normalizálódni kezdett az addig túlfűtött működés.

Tavaly visszaesett az IT-szakemberek iránti kereslet, és ez idén is hosszan kitartott. Az utóbbi bő negyedévben viszont mintha több számítógépes szakembert keresnének, mint a megelőző időszakban. Demeter Csaba, a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó Randstad Hungary operatív igazgatója szerint még messze nem tartunk ott, mint amikor a szakembereket bármi áron fel akarták venni a cégek, de már vannak biztató jelek.

Mire használják, mire nem merik használni a magyar vállalkozások a mesterséges intelligenciát?

A híradásokból gyakran úgy tűnhet, alig akad olyan vállalat, amelyik ne akarná kihasználni a mesterséges intelligencia lehetőségeit. A magyar­országi adatok azonban azt mutatják: a technológiára nyitottak egyelőre hangosabbak, mint ahányan vannak. De van, ahol a felkészült munkavállalók már most többre, jobbra számíthatnak.­

Mi történik most az álláskeresőkkel?

Az IT-toborzási folyamatok már a lassulás előtt is kifejezetten hosszúnak számítottak időnként. A kiválasztás hetekig, akár hónapokig is eltarthatott. A komoly tapasztalattal bíró szakemberek felvétele óriási költségeket rótt a cégekre, ezért nagyon alaposan megfontolták, kit vesznek fel: többkörös interjúkat bonyolítottak le, tesztfeladatokat adtak és így tovább. Demeter Csaba azt mondja, éppen emiatt azokon a helyeken, ahol van kereslet, toborzás és szakemberfelvétel, nem nőtt jelentősen a kiválasztási folyamat ideje. Az álláskeresők inkább azt érzékelhetik, hogy jóval kevesebb lehetőséget tudnak megpályázni. Tehát tovább kell olyan cégek után kutatniuk, ahol éppen pozíciót hirdetnek. Az álláskeresési idő persze attól is függ, mennyire rugalmasak a partnerek, elsősorban a bérezést illetően. Az ügyes álláskeresők korábban nagyon magas bérigényeket fogalmazhattak meg, de ezáltal hatalmasat ugrottak a cégek költségei.