Szódabikarbóna vagy UV? Mi az, amit otthon is megtehetünk a fehér fogakért?

5 perc

2024.11.13. 16:30

2024.11.13. 17:18

Rengeteg tévhit övezi a fogfehérítést és a szájápolást. Hogyan lehet biztonságosan otthoni körülmények között árnyalatokat javítani fogaink fehérségén, és mikor érdemes ezt szakemberre bízni? Miért kellene sok felnőttnek gyerekfogkefét használnia, és milyen betegségeket okozhatnak az elhanyagolt fogak által a véráramba kerülő baktériumok?

Nincsen olyan szépségápolási terület, ahol ne kerülnének elő azok a bizonyos házi praktikák, amelyekre már a nagyanyáink is esküdtek. Pedig e módszerek nem mindig válnak be, sőt gyakran többet ártunk velük, mint használunk. A fogfehérítéssel kapcsolatban ilyen házi trükk a szódabikarbónával kevert fogkrém használata, ám a fogorvosok ettől óva intenek mindenkit.

„A szódabikarbónás fogkrém alkalmazásakor mechanikus radírozás történik, amelynek eredményeként sérülhet a fogzománc felső rétege” – mondja Berze Ildikó fogorvos, fogpótlástan-szakorvos. A tusfürdőnkbe sem keverünk egy marék homokot azzal a céllal, hogy bőrradírozó hatást érjünk el. Ha a kávé, a tea, a vörösbor vagy egyes gyümölcsök által okozott elszíneződéseket szeretnénk eltávolítani a fog felületéről, a szódabikarbónával kevert fogkrémnél kifinomultabb módszereket válasszunk, ez a házilag kotyvasztott massza ugyanis rendszeres használat mellett masszív fogszövetveszteséget okozhat. „A fogászati székben később nehéz lesz pótolni a sérült vagy súlyosabb esetben akár teljesen hiányzó fogzománcot. Nem lehetetlen küldetés, de olyan tökéletes anyagot, mint a természetes fogzománc, nem találtak még fel” – magyarázza a fogorvos.

Ha szeretnénk megőrizni fogaink fehérségét, akkor a szódabikarbónás próbálkozás helyett inkább olyan fogkrémet érdemes vásárolni, amely ugyan szintén szemcséket tartalmaz, de olyan aprókat, hogy azok rendszeres használat mellett sem károsítják a fogzománcot. „E termékeknél a csomagoláson mindenképpen keressük az RDA (Radio Dentin Abrasion) értéket, amely a szemcseméretet jelöli. A választott fogkrém RDA-értéke a 250-es határt semmiképpen se lépje túl” – figyelmeztet a doktornő.