Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

A fejlődés motorja - Partnerek érzelmi válasza

Ki ne vágyna boldog párkapcsolatra? Sokszor elhanyagolt tényező, hogy e boldogság mennyire függ a társak érzelmi intelligenciájától.

  • HVG Pszichológia 360 HVG Pszichológia 360
  • +${remainingCount} szerző
A fejlődés motorja - Partnerek érzelmi válasza

Régóta ismert, hogy a boldog, jól működő kapcsolat kedvezően hat testi és lelki egészségünk alakulására. Az utóbbi évtizedek kutatásai nagyrészt a házasságra fókuszáltak, és kimutatták, hogy a házas férfiaknak jobb a testi-lelki egészségi állapotuk, és tovább is élnek, mint egyedül élő férfitársaik. Érdekesség, hogy a nők esetében ez az összefüggés csak akkor volt kimutatható, ha jól működő házasságban éltek.

shutterstock

Stresszelünk és reagálunk

Az érzelmi intelligencia a stresszel való megküzdést támogató egyéni jellemző. Az érzelmi információfeldolgozást támogató különböző készségekből, képességekből és kompetenciákból áll. Ide sorolható az érzelmek pontos észlelése és kifejezése és hatékony felhasználásuk a problémamegoldás során (például rugalmas tervezés, kreatív gondolkodás, motiváció). Illetve az érzelmek megértése és szabályozásuk (a saját és a másik személy érzelmeire vonatkozóan egyaránt). Nézzük, milyen módon van ezekre szükségünk a párkapcsolatban?

A felek különböző szintű stresszt élhetnek át, amelyet különböző tényezők válthatnak ki. Ezek lehetnek külső, környezeti hatások – anyagi problémák, munkahelyi konfliktusok, probléma a szülőkkel; az életszakaszokban bekövetkező változások – összeköltözés, szülővé válás, a gyerekek elköltözése otthonról. Hosszabb kapcsolatokban a monotonitás az egymástól eltávolodás érzését is keltheti. Megfigyelhető, hogy amikor a szenvedély eltűnik a kapcsolatból, megjelenhet a kommunikáció hiánya, az egymással szembeni intolerancia és a magányosság érzése.
A kapcsolat jövője szempontjából sem mindegy, hogy ezekre a negatív érzelmekre a tagok hogyan reagálnak. Negatív spirálhoz vezethet, ha ellenséges hangulat alakul ki, és megjelenik a másik fél hibáztatása, vagy a felek szelektíven csak a másik negatív viselkedéseire, megnyilvánulásaira figyelnek, és csak rájuk reagálnak. Ezek a negatív kommunikációs minták a viszony megromlásához, sok esetben szakításhoz, váláshoz vezethetnek.
A kommunikációs minták javítása viszont újraépítheti a köteléket. Ennek során kiemelt szerepet kap egymás érzelmeinek megismerése, elfogadása, az empatikus meghallgatás.