Nemzetközi lapszemle: Nyugaton összeomlott a jobbközép, a mérsékeltek a populista demagógokat utánozzák
A folyamatot gyorsítja például Elon Musk, aki az X-en radikalizálja a jobboldali tábort.
Kurier/APA
Ment már jobban is Orbán sora, mint az idén – összegzi az eltelt évet Harriet Ferenczi, az osztrák hírügynökség budapesti tudósítója. Előbb jött a kegyelmi ügy, majd felbukkant egy komolyan veendő politikai ellenfél is. Sok bírálatot kapott a kormányfő az uniós elnökség miatt, miközben az országot utolérte a gazdasági válság. Szóval az esztendő rendkívül eseménygazdagnak bizonyult, de a miniszterelnök szemszögéből egyben rettenetes is volt, annus horribilis.
Leginkább az nyomta rá a bélyegét, hogy Orbán parancsára a kegyelmi botrány miatt kénytelen volt lemondani az államfő és vele együtt Varga Judit is.Az amnesztia miatt jócskán visszaesett a Fidesz népszerűsége. A párt elvesztette két vezető női politikusát, akiket évek óta épített nemzetközi színtéren is. Ez súlyos csapás volt, mivel amúgy is utánpótlási gondokkal küzd a hatalom.
Ekkor jelentkezett a nyilvánosság előtt Magyar Péter, aki élesen ostorozta Orbánt és környezetét. A Tisza miatt 14 éve először veszélybe került a politikus uralma – mondja Rajnai Gergely, a Budapesti Corvinus Egyetem politológusa. Kiszelly Zoltán, a hatalom közeli Századvégtől úgy véli, hogy a kegyelmi botrány volt Magyar sikerének egyik titka, de utána a miniszterelnök ismét magához ragadta a kezdeményezést, részben a „békemisszióval”, részben Trump újraválasztásával.
A kormánypárti sajtó csak „pszichiátriai esetként” emlegeti a kihívót, de ezek a támadások a kívánttal pont ellentétes hatást váltanak ki. Ugyanakkor Orbán szerint csupán idő kérdése és a Patrióták megszerzik a többséget Brüsszelben. Saját tábora egy részét viszont már hidegen hagyja, hogy szerinte csak ő tudja az országot naggyá tenni.
A hat hónapos elnökséget nagy sikerként ünnepelte, ellenfelei viszont fiaskónak minősítik. Az egész a moszkvai út jelentette provokációval kezdődött. Kiszelly erről azt mondja, hogy Magyarország el van szigetelve, főként az EP-ben, ezért nehéz volt ez a fél év. De jól tette a politikus, hogy tárgyalt Putyinnal, illetve Hszivel.
Strasbourgban heves kritika érte és még mindig nem jönnek a visszatartott pénzek. Így egymillió euró már végleg elúszni látszik, miközben az üres államkassza miatt úgy kell neki a támogatás, mint egy falat kenyér. Azzal fenyegetőzik, hogy megvétózza a következő uniós költségvetést, ami a Bizottság szemében zsarolás.
Orbán nagy reményeket fűz Trumphoz, gazdasági segítséget vár tőle, illetve hogy az megerősíti politikai pozícióit. Rajnai szerint azonban az első kérdésben alighanem csalódás éri. A súlyos gazdasági helyzet láttán a kormány azt igyekszik beadni a követőinek, hogy a gondokért a háborút, a gyenge uniós vezetést, valamint a befagyasztott alapokat kell okolni, nem őt.
Süddeutsche Zeitung
A lengyel kormányfő úgy gondolja, a változást jelképezi, hogy országa éppen az állandó zavaró tényezőtől, Magyarországtól, illetve a mindent blokkoló autokratától, Orbántól veszi át az EU soros elnöki teendőit. A váltás egyben kifejezi a reményt, hogy a földrész jövő demokratikus és biztonságos – jelentette ki Donald Tusk.
Jó egy éve sok európai fővárosban megkönnyebbülést váltott ki, hogy a lengyeleknél – Magyarországtól eltérően – le tudták váltani azt az erőt, amely szüntelenül civakodott Brüsszellel, dühösen és gunyorosan visszautasította az Európai Bíróság határozatait.
Tusk most bizonyítani kívánja, hogy megérdemli a bizalmat. Fő témaként a migrációt és a védelmet jelölte meg, bár mindkettő még vitát válthat ki. Egyrészt mert Varsó nem akar több menekültet befogadni, hiszen már így is csaknem egymillió ukrán él a területén. Ugyanakkor azt sürgeti, hogy a tagállamok ne sajnálják a pénzt saját védelmükre, tekintettel az orosz agresszióra.
A keleti veszély megítélésében tér el a leginkább a lengyelek véleménye Orbán felfogásától. Sokan már akkor azért sóhajtoztak, hogy mielőbb érjen véget a magyar elnökség, amikor a miniszterelnök júliusban elutazott Moszkvába. Azért imádkoztak, hogy legyen már vége az önreklámnak. Merthogy Putyin-közeli zavaró tényezőként a magyar vezető saját programja előmozdítására használta a tisztséget.
Süddeutsche Zeitung
A lengyelek mérgesek Orbánra a Romanowski-ügy miatt. A legfrissebb felmérés azt mutatta ki, hogy 73% elutasítja a magyar kormány eljárását, azaz a miniszterelnök maga ellen fordította a lengyel társadalom jó részét. A koalíció táborán belül ez az arány 97%, viszont a PiS hívei körében csupán 37%.
Die Presse
Egy osztrák alkotmányjogász, Karl Loewenstein már 1937-ben megmondta, mit kell tenni a fasizmus ellen, amely belülről rombolja szét a demokráciát és ezt a stratégiát jól lehet alkalmazni napjainkban is az Orbán-féle erős emberekkel szemben – írja Martin Amanshauser író.