Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

6 perc

2025.01.21. 18:30

2025.01.21. 18:45

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás” – HVG-portré.

A közösségi oldalán meglehetősen drámai fordulatokkal bejelentette a Mikulásgyár bezárását, majd visszakozott, és 2024-ben is megrendezték – ez lett a 20., jubileumi rendezvénysorozat. Akkor ez nem médiahack volt?

Véletlenül sem, amikor kitettem a posztot, tényleg úgy gondoltam, hogy nem megy tovább. Mondjuk, ilyen többször is volt a két évtized alatt, de most jutottunk el oda, hogy a Mikulásgyárra és a mögötte álló Zsolnai Endrére nem tart igényt Magyarország. Pedig a tevékenységére, a mélyszegénységben élő gyerekeknek szánt segítségre szükség lenne. Úgy tűnik, nem akartam tudomásul venni, hogy van, amit el kell engedni.

Gulyás Michelle-lel és Joulupukkival, de fő támogató nélkül nyílt meg az idei Mikulásgyár

Péntektől új helyszínen, Gazdagréten várja a jótékonykodni vágyókat a jól ismert Mikulásgyár. A főszervező szerint a kezdeményezés jövője bizonytalan, ezért lehetséges, hogy idén utoljára rendezik meg a jótékonysági akciót, amely tavaly több mint nyolcezer gyermeket ajándékozott meg.

Pedig ön nemcsak főszervező, hanem a brand tulajdonosa. A Mikulásgyár elindításában is részt vett?

Az akciót még 2005-ben egy kreatív szakemberekből álló csapat találta ki, először még csak pár napig gyűjtötték az adományokat a Hősök terén. Én egy évvel később 16 plázát tudtam felajánlani a rendezvényhez, így a kezdeményezés már a vidéki megyeszékhelyekre is eljutott. Már országos médiát is lehetett mellé szervezni, megismerték, jöttek az emberek, senki sem gondolta, hogy ekkora siker lesz. Ma már azt mondom, ha valaki Mikulásgyárat akar rendezni, az vagy legyen már eleve milliárdos, vagy legyen bizonyos tüzekhez nagyon közel.

Azért úgy tűnt, ön is közel van, kapott is emiatt támadásokat: a 2019-es megnyitón Rogán Cecíliával és Mészáros Lőrinc lányával együtt vágta el a szalagot.

2018-ban jelentkezett be támogatóként Rogán Cecília és Sarka Kata cége, a Nakama & Partners, és mondhatom, akkor ez mentette meg a Mikulásgyárat. Én viszont ettől kezdve az úgynevezett demokratikus ellenzék körében áruló lettem. Rengetegen vannak, akik azóta sem állnak szóba velem, vezető médiumok azóta is ezt hozzák fel, vagy egyszerűen negligálnak minket, egyáltalán nem számolnak be az éves gyűjtésről. Volt olyan, hogy még ellenzéki tüntetésen is megkaptam egy vezető politikustól, hogy azonnal menjek onnan, mert én „NER-lovag” vagyok. Pedig valójában nem történt semmi, nem vették meg a Mikulásgyárat.

3Rogán Cecília, a Nakama & Partners Kft. ügyvezető igazgatója és Zsolnai Endre a MikulásGyár jótékonysági rendezvényének megnyitóján a budapesti Millenáris Parkban 2018. november 30-án. Mögöttük Jáksó László műsorvezető, Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes és Glázer Tamás, a Millenáris Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója
MTI/Balogh Zoltán

A húsz évben egy-két alkalommal volt főtámogatónk, de nyugodtan mondhatom, akkor nekik köszönhetően volt egyáltalán rendezvény. Mert egy dolgot érdemes tudni:

a Mikulásgyár mögött én vagyok, egy magánember. Ha csak 50 forint mínusz van, azt nekem kell kifizetnem.

És már a villanyszámla is milliós tétel, de elég lenne csak azt megnézni, mennyibe kerül csak a kávé, amit a rendezvénysorozatban részt vevő 1400 önkéntes megiszik. Ezért ha bárki segít, nem tehetem meg, hogy nem fogadom el.

A Mikulásgyár bezárását bejelentő posztjában úgy fogalmazott, hogy földönfutó lett a Mikulásgyár miatt.