Medián: A kormánypártiak a világháborútól meg a migránsoktól félnek, az ellenzékiek az egészségügy romlásától meg az elszegényedéstől
A magyarok nagyjából fele inkább bizakodóan, másik fele jobbára aggodalommal tekint az idei évre. A legtöbb félelem az egészségügyi rendszerrel és a szeretteik esetleges elvesztésével kapcsolatos, de sokan tartanak a gazdasági válságtól és a klímaváltozástól is.
Azt, hogy valaki bizakodva vagy aggódva kezdte az új évet, mint annyi minden mást is, leginkább a politikai hovatartozás határozza meg. A fideszesek 78 százaléka reményekkel telve várja az új esztendőt, míg a tiszásoknál a bizakodók aránya csak 34 százalék, kétharmaduk félve tekint 2025-re. A pártpolitikai irányultságtól nyilván nem függetlenül a fővárosiak kiemelkedő arányban aggódnak: 62 százalékuk kevesebb jót, mint rosszat vár az előttünk álló évtől, miközben a többi településtípus lakói között egy hajszállal több a reménykedő, mint az aggódó.
A biológiai meghatározottság azonban egy ponton felülírni látszik a politikai indítékú hangulatokat: a fiatalok között több a derűlátó (a 30 év alattiak 57 százaléka), mint az idősebbek soraiban (a 64 év felettiek 43 százaléka), pedig – mint tudjuk – az előbbiek között az ellenzéki szavazók, az utóbbiak csoportjában viszont a kormánypártiak vannak többségben.
Mi minden nyomasztja az aggódókat? A paletta igen széles.