Szünetben meg lehet verni az ellenfél szurkolóit, ha bevonul az 5G a stadionokba
A szünetben meg lehet verni az ellenfél szurkolóit – valamilyen játékban, ha bevonul az újabb generációs mobilhálózat a stadionokba. A mindennapokban hasznos példák sorával illusztrálhatók az 5G üzleti előnyei, melyekkel a felhasználók is jól járhatnak.
A stadionban jobb a hangulat, de a tévén jobban látni a gólt, sőt meg is ismétlik. Hamarosan eljön az idő, amikor nem kell kompromisszumot kötni. A helyszínen szurkolók előfizethetnek majd olyan szolgáltatásra, amellyel a telefonjukon, esetleg táblagépükön rengeteg pluszt kapnak. A gólok visszajátszásán túl akár azt is, amit odahaza is csak néhány előfizetéses csatorna kínál. Kiválasztható lesz például több kameraállás közül az a kép, amelyik a leginkább izgatja a szurkolót. Hasonlóan ahhoz, ahogyan egyes Forma–1-közvetítéseknél akár a versenyzők szemszögéből is követhető a futam.
Ez persze üzlet, éspedig többeknek is. Köztük a mobilszolgáltatóknak, amelyek az igény jelentkezésének és a szurkolói alkalmazások bevételének (vagy, üzleti modelltől függően, az azokból kapott részesedésnek) a hatására jobban kiépítik az 5G-hálózatukat.
Itt kerül a képbe azoknak a cégeknek az egyike, amelyekkel a felhasználó nemigen találkozik, de a háttérben megkerülhetetlenül ott vannak. Az Ericsson a mobiltelefon-hálózatok felépítéséhez, működtetéséhez való berendezések egyik legnagyobb szállítója. Ázsiója még nő is mostanában, amikor a vevők a kínai beszállítókat, főképp amerikai nyomásra, több országban is igyekeznek megkerülni. Az immár NATO-tag Svédországban honos Ericsson üzleti lehetőségeit ez nem éppen rontja.
A fellendülőben lévő 5G kedvcsinálójaként tartottak nemrég bemutatókat a cég budapesti központjában. A stadionok pluszszolgáltatásainak példája jól sejteti a szándékot: olyan igényt kelteni, amelynek hatására a mobilszolgáltatók egyre jobban kiépítik 5G-hálózatukat.
Az 5G sok előnye közül az az egyik, hogy nagyobb a kapacitása. Takács Zoltán, a svéd nagyvállalat dél-közép-európai régióját vezető alelnöke, az Ericsson Magyarország vezérigazgatója apró személyes példára hivatkozik: egy telt házas esemény után nemcsak a stadionban, de egy kilométerrel távolabb sem tudta használni a taxihívó applikációt, annyira túlterhelt volt a (még nem 5G-s) hálózat. Ami pedig a piacot illeti: az Ericsson által végzett kutatás azt mutatja, hogy a koncertekre, nagy sporteseményekre látogatók hajlandók a jegyár 5–15 százalékát is pluszban kifizetni azért, hogy kiváló minőségű szolgáltatást kapjanak, például azonnal meg tudják osztani élményeiket a közösségi médiában.
Ha pedig a felhasználók több szolgáltatásért többet fizetnek, akkor a telefontársaságoknak megéri kiépíteni a hálózatot olyan helyen, például a stadionban, ahol a kihasználtság eléggé ingadozó. Ráadásul az 5G annyiban enyhíti is a dilemmát, hogy a 4G-nél sokkal energiahatékonyabb, terheletlen állapotban alig fogyaszt. A kihasználatlan időben tehát a hálózat egy részét egyszerűbb „elaltatni”, azaz lekapcsolni cellákat, erősítőket.