Ruanda nekiállt felszámolni az analfabetizmust a mesterséges intelligencia segítségével

3 perc

2025.02.09. 12:30

A világ oktatási rendszere háromezermilliárd dolláros terhet visz a vállán. A könnyítést a mesterséges intelligencia hozhatja el, de ehhez a tanárokat is tovább kell képezni.

Globális felmelegedés, élelmezési válság, járványok. Csupán néhány azon fenyegetések közül, amelyekkel az emberiségnek szembe kell néznie. A problémák megoldását mindenki a tudósoktól várja, ám ahhoz, hogy őket ki lehessen képezni, minőségi oktatásra van szükség. Az UNESCO 2024 nyarán megjelent tanulmánya szerint az utóbbi két évtizedben több mint kétszeresére nőtt azok száma, akik egyetemen vagy főiskolán tanulnak. Ez világszerte 254 millió beiratkozott hallgatót jelent. Bár ez a bővülés jelentős, az országok közti oktatási egyenlőtlenségek valójában elfedik azt, hogy a tanulás-tanítás világszerte válságban van. Míg az Egyesült Államokban az iskolások 80 százaléka iratkozik be valamilyen felsőoktatási intézménybe, globálisan ez az arány csak 42 százalék, de Indiában 27, Afrikában pedig csupán 10 százalék.

Ha az emberiség szeretné megoldani az előtte álló problémákat, akkor a következő húsz évben a hallgatók számának újból meg kellene duplázódnia – kongatta meg a vészharangot Garry Jacobs, a World Academy of Art and Science szervezet elnöke a 2025. januári Las Vegas-i CES kiállításon.