Laborczi Dóra: Katolikusok és evangélikusok kontra Trump

6 perc

2025.02.18. 07:00

Egyre több a konfliktus az egyházi segélyszervezetek és a Trump-kormányzat szervei között annak ellenére, hogy Donald Trump a vallásgyakorló keresztények szavazatával nyert választást. A pénzmegvonás, lejáratási kampányok miatt már a Vatikán is közbelépett. Vélemény.

„Pénzmosodának” titulálta Mike Flynn republikánus képviselő az amerikai evangélikus egyházat (ELCA) a menekülteket támogató szervezetei és tevékenységei miatt, de katolikus szervezetek működését is ellehetetlenítheti az amerikai elnök és támogatóinak újfajta, vallási szervezetekre irányuló politikai lejárató kampánya. Miért nem csak egyházi belharcról van szó, miért érdemes figyelni ezekre a hangokra és milyen hosszútávú hatásai lehetnek a menekülteket segítő egyházi szervezeteket is érintő megszorításoknak és megbélyegzésnek?

Donald Trump szövetségesei, köztük JD Vance, Mike Flynn és Elon Musk nyílt kritikát fogalmaztak meg egyes vallási csoportokkal szemben, köztük több évtizedes múltra visszatekintő, nagy katolikus és evangélikus segélyszervezetek ellen, amelyek bevándorlók és menekültek segítésével foglalkoznak. A Trump-adminisztráció döntései nyomán több ilyen szervezet pénzügyi válságba került, miután megszűnt a menekültek letelepítését segítő programok állami finanszírozása. A vallási szervezetek hosszú évek óta fontos szerepet játszanak a hajléktalanok, menekültek és rászorulók segítésében. Finanszírozásuk csökkentése vagy ellehetetlenítése sok ember számára nehezítheti az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférést. A World Relief, az Egyesült Államok egyik legnagyobb keresztény menekültügyi szervezete például 8 millió dolláros költségvetési hiánnyal néz szembe.

A Vatikán is bírálta az amerikai kormányzat döntését, amely drasztikusan csökkenti az USAID finanszírozását. A Caritas Internationalis szerint ez a „könyörtelen” intézkedés emberek millióinak életét veszélyezteti, és több százmillió embert taszíthat „embertelen szegénységbe”. Michael Czerny bíboros, a migrációért, környezetvédelemért és szociális igazságosságért felelős vatikáni hivatal vezetője elismerte ugyan, hogy az új kormánynak joga van felülvizsgálni a segélyprogramokat, de hangsúlyozta, hogy azok megszüntetése súlyos következményekkel járhat.

Az USAID a világ egyik legnagyobb humanitárius szervezete, amely 2023-ban több mint 40 milliárd dolláros költségvetéssel működött. Az amerikai segélycsökkentés globális válságokat idézhet elő, és hosszú távon árt a nemzetközi kapcsolatoknak is.