A Kreml diadalittas: szerintük az ő erőtől duzzadó elnökükkel még Trump sem mer ujjat húzni
Az orosz állami média azt sugallja, hogy Putyin túljárt a Nyugat eszén, és az amerikai elnök most – akaratán kívül – neki dolgozik. Az orosz elnök a NATO belső feszültségeinek örülhet a legjobban, és bőven vannak arra utaló jelek, hogy egy esetleges tűzszünet után újra támad.
„Ha az európaiak csak azért akarnak részt venni a tárgyalásokon, hogy erkölcseiknek és szokásaiknak megfelelően kikönyörögjenek valamiféle tűzszüneti egyezményt, és utána folytatódhasson a háború, akkor semmi értelme meghívni őket” – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, mielőtt amerikai kollégájához repült volna Rijádba.
Az orosz vezetés önbizalomtól duzzad, és annak ellenére sem áll szándékában kompromisszumot kötni, hogy Keith Kellogg – Trump ukrajnai ügyekben illetékes különképviselője – szerint Moszkvától is engedményeket várnak: le kell mondania egyes (megszállt vagy követelt) ukrajnai területekről, és kötelezettséget kell vállalnia, hogy a jövőben nem vet be erőt a szomszédja ellen. „Hogyan adjunk fel területeket? Ott élő orosz emberekkel vagy nélkülük?” – tette fel a (szerinte) költői kérdést Lavrov, ám arról nem beszélt, hogy legfeljebb olyan területekről kellene lemondania a Kremlnek, amelyeket 2014 óta foglalt el Ukrajnától. Az is igaz ugyanakkor, hogy a Fehér Ház küldöttei lényegesen fenyegetőbben adják elő elvárásaikat Kijevvel, mint Moszkvával szemben.
Az orosz állami médiumok serényen dolgoznak, a legtöbb műsor azt sugallja, hogy Putyin túljárt a Nyugat eszén, és Trump most – akaratán kívül – nekik dolgozik.
„Trump szétfűrészeli a Nyugatot” – mondta egy tévéműsorban Szergej Luzsjanyin politológus. „Mi akartuk feldarabolni, most az amerikai elnök úgy döntött, megteszi helyettünk” – szekundált a Rosszija 1 műsorvezetője, Jevgenyij Popov. A RIA híroldalon pedig azt írta Dmitrij Bavirin, hogy Trump ugyanazt követeli Zelenszkijtől, amit a többi beosztottjától: vélemény helyett a parancsok gyors teljesítését. „Oroszországgal viszont nem így kommunikál, minden bizonnyal azért, mert úgy gondolja, ez nem lenne ígéretes politika” – magyarázta.
Nem érti, mit miért tesz az amerikai elnök? Itt egy magyarázat az ámokfutásra, amely dominálta a müncheni biztonsági konferenciát. A játékban fontos bábu Orbán és a többi szélsőjobbos politikus. Nem véletlen, hogy az amerikai alelnök a szólásszabadságot védve a fasiszta erők terjedését támogatja.
Az újsütetű orosz tárgyalási hajlandóságot több dolog is magyarázza. Elsősorban az, hogy teljesülni látszanak a legfontosabb orosz követelések, ráadásul Trump nyitottnak tűnik arra, hogy jelentősen korlátozzák az ukrán hadsereg létszámát, és részlegesen kivezessék az Oroszország elleni szankciókat.
Putyin talán a transzatlanti szövetség belső feszültségeinek örül legjobban.
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.