Der Standard: Miközben Nagy Márton a Temut szidja, Magyarország az olcsó kínai áruk hídfőállása az EU-ban

8 perc

2025.02.20. 10:06

2025.02.20. 11:58

Az ukrajnai béketárgyalások európai és amerikai szálaival, a közelgő német választásokkal, a NATO jövőjével foglalkozik a világsajtó. Válogatásunk.

Politico

Magyarországot nem hívták meg az esti, újabb párizsi egyeztetésre sem, akárcsak Szlovákiát, valamint a szintén NATO-tag Törökországot sem. Az Egyesült Államok értelemszerűen hiányzott, hiszen Emmanuel Macron francia államfő éppen azért kezdeményezte az első egyeztetést is, hogy valamiféle választ találjanak ki, miután Washington jelezte: ki akarja hagyni Európát az ukrajnai békemegállapodás kidolgozásából.

Luuk van Middelaar, a brüsszeli Geopolitikai Intézet alapító igazgatója úgy értékelte, hogy egyfajta válságtörzsről van szó, immár 19 ország közreműködésével, a közös ideológia alapján. Döntéseket nem hoznak, csak előkészítenek.

Normális körülmények között ehhez az Európai Tanács adná a megfelelő keretet, ám annak elnöke idáig nem hívta össze a testületet, mert nem biztos benne, hogy sikerül kézzelfogható eredményeket elérni, miután az ilyen kérdésekben egyhangúlag kell határozatokat hozni – közölte két diplomata névtelenül. Vagyis az arra hajlandó államok összefogásáról van szó, mivel évtizedek óta nem érte ekkora kihívás a földrész biztonságát. Donald Trump amerikai elnök egyértelműen beállt Oroszország mögé, diktátornak minősítette az ukrán államfőt. Az egyeztetésbe bevonták az EU, továbbá a NATO vezetőit is, valamint Kanadát, Norvégiát és Izlandot.

A házigazda helyrerakta Trumpot, aki szerint a háborút Kijev kezdte. Macron emellett kinyilvánította, hogy a megbeszéléseken helyük van az ukránoknak is, akik részére biztonsági garanciákat kell adni. Ugyanakkor elfogadhatatlannak nevezte, hogy Moszkva és Washington Európa feje felett alkudozzon.