Az ukránok meg akarták nyerni a háborút, mi meg azt szerettük volna, ha nem veszítik el – feltárták az amerikai–ukrán együttműködés részleteit

16 perc

2025.04.02. 13:00

2025.04.02. 13:41

Az orosz–ukrán háború egyik fő műveleti központja nem Kijevben volt, még csak nem is Ukrajnában, hanem egy németországi amerikai katonai támaszponton, a hesseni Wiesbadenben.

Két hónappal azután, hogy az orosz csapatok megindították a támadásukat Ukrajna ellen, egy állig felfegyverzett, de civil ruhás brit kommandósok által biztosított konvoj hagyta el Kijevet. A konvoj célja a Lvivtől mintegy 170 kilométerre, már Lengyelországban található Rzeszówi repülőtér volt, ahol az utasok, két magasrangú ukrán tábornok átszálltak egy ott várakozó C-130-as teherszállító repülőgépre, ami meg sem állt velük a németországi Wiesbadenig.

A Rajna partjánál található város nem csak Hessen tartomány székhelye, hanem az Európában és Afrikában működő amerikai csapatok főhadiszállása is. Ez volt a kezdete annak az együttműködésnek, ami megalapozta az amerikaiak és az ukránok háborús együttműködését, ami a hadviselés egészére kiterjedt, a stratégiai tervezéstől a taktikai kivitelezésig – derül ki a New York Times anyagából, amihez vagy 300 interjút készítettek ukrán, brit, amerikai, német, lengyel, belga, lett, litván észt és török katonai vezetőkkel, kormánytisztviselőkkel és hírszerzőkkel.

Az egyik ukrán tábornok, Mihajlo Zabrodszkij altábornagy (a küldetésben részt vevő másik tábornok Olekszandr Kirilenko vezérőrnagy volt) emlékezett, ahogyan beterelték egy szobába, ahol már várta őket Christopher T. Donahue altábornagy, a XVIII. Légi szállítású hadtest parancsnoka, aki együttműködést ajánlott.