Nemzetközi lapszemle: A Robert Fico elleni merénylet mögött Szlovákia súlyos megosztottsága áll
A The Guardian és a Politico a Robert Fico elleni merénylettel foglalkozik. Az Euractiv és a Le Monde a grúziai helyzetről ír. Magyarország ellenzi a készülő ENSZ-határozatot, amely a 29 évvel ezelőtti srebrenicai népirtás emléknapjává nyilvánítaná július 11-ét, jegyzi meg az AP. Az Olasz Külpolitikai Intézet igazgatója szerint Európa befolyása zsugorodik, a kontinens pedig hatalmas politikai hibákat követ el. Hamish de Bretton-Gordon brit katonai szakértő azt állítja, Vlagyimir Putyin akár hónapokon belül legyőzheti Ukrajnát. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
hvg360

Kartell, lobbi, turistahajók – miért támadja Karácsony Gergely a Magyar Péter listáján második helyen lévő jogászt?
Ordas Eszter neve nemrég egy hajós kartellügyben került elő, szűk egy hónapja pedig hajós cégek nevében próbálta elérni, hogy Budapest ne szigorítsa a terveinek megfelelően a dunai hajózást. Ha beül a közgyűlésbe, vajon kinek az érdekei szerint jár majd el? – sugallja a kérdést a főpolgármester.
Frankfurter Rundschau: Magyarország barátjaként vészjelzést jelent Európa számára az új holland kormány
Fél év egyezkedés után Geert Wildersnek sikerült összekovácsolnia egy keményvonalas jobboldali koalíciót. Hollandia belpolitikáját eddig a kompromisszumkészség jellemezte, és ennek nyomán a hollandok Brüsszelben is a használható megoldásokat keresték. Ez most alighanem megváltozik.
hvg360

Orbán Viktor saját haszonszerzése érdekében árulja Magyarországot és Európát Kínának
Egy-két éven belül ezermilliárdos árbevételt hozhatnak az Orbán-kormányhoz közel álló cégeknek azok a megállapodások, amelyeket Hszi Csin-ping kínai elnök budapesti látogatásán írtak alá. Peking propagandagépezete jogsértő módszerekkel is segít Brüsszel közös elfoglalásában. Martini Noémi és Szabó Yvette cikke.
unknown

Kacskovics Mihály Béla: Életem meccse, amelyen megtanultam, hogy akkor is nyerünk, ha kikapcsoljuk a tévét
Minden futballrajongónak megvan az élete meccse. Sőt, talán több is. Arra kértük sorozatunk szerzőit, hogy válasszanak ki egyet (esetleg egyet-kettőt), és meséljék el a személyes történetüket. Mint tudjuk, a labdarúgás nem élet-halál kérdése. Több annál. A hvg360 az Életem meccse sorozattal hangolódik az idei labdarúgó-Eb-re, bár, ha jobban belegondolunk, amúgy is járt már egy ilyen sorozat. Az olvasóknak és nekünk is.
Csak ESG-kompatibilis cégek részvényeivel dolgozó befektetési alapot keres? Sok választása nincs
A magyarországi befektetési alapok többségének kezelői nem áldozzák fel a magas hozamokat az ESG oltárán. A minősítések egyelőre nem elég megbízhatók, de valami már elkezdődött.
A Pussy Riot színes maszkjai is szerepet kaptak az Örkény színházi Bűn és bűnhődésben
Az orosz irodalom klasszikus regénye fizikai és lelki próbának egyaránt kitett új színpadi változata, a Bűn és bűnhődés arra keresi a választ az Örkény Színházban, hogy kaphat-e feloldozást a kettős gyilkosságban vétkes szent szörnyeteg.
A több lövéssel megsebesített Robert Fico 20 éve a szlovák politika meghatározó szereplője
A Nyitrabányán meglőtt szlovák kormányfő politikusi karrierjét nagy ütközések, irányváltások kísérik. Magyarországgal kapcsolatos viszonya is ellentmondásos, most Orbán Viktor szövetségesének tekintik.
HVG

Miért kerüli még Orbán is az AfD-t? – a Handelsblatt szerzője szerint jó oka van rá
Orbán és a Fidesz helyezkedik az európai pártok közösségében, ezért tart távolságot a német szélsőjobboldali párttól, írja Carsten Volkery, aki Brüsszelből tudósítja a német gazdasági lapot.
hvg360

Révész Sándor: Pedofilkézre adtam a gyerekeimet!
A gyermekek bevonását, részvételét tiltani a jelenkor politikai kampányaiban életszerűtlen volna – egyetlen kivétellel, írja szerzőnk, aki azt is elmondja, mi a baj a „politikai pedofília” kifejezés használatával. Vélemény.
Révész Sándor

Utánajártunk, miért tartóztatták le Suha György volt tiszteletbeli konzult
Keressük a magyarázatot arra, miért tartóztatták le a rendszerváltás óta minden kormány által elfogadott Suha György Afrika-szakértő diplomatát. Kérdés, szerepe lehetett-e ebben annak, hogy bírálta az Orbán Gáspár által ambicionált csádi katonai missziót.
Nemzetközi lapszemle: Újabb uniós szankció vétózására készül a magyar kormány
Az Uniónak ismét meggyűlhet a baja az Orbán-kormánnyal, írja a Politico. Az AP és a Newsweek Hszi elnök európai útját értékeli. A Daily Telegraph szerint Kína immár exportálja nyugatra a totalitárius rendszert. Az Euractiv a magyar egészségügy helyzetével foglalkozik. A Financial Timesban a Le Monde korábbi főszerkesztője ír a német külpolitikáról. Brüsszelben erősödnek a hangok, hogy Szlovákiától vonjanak meg jelentős európai támogatásokat, írja a Libération. A Bloomberg és a Guardian az orosz–ukrán háború jelenlegi állását elemzi. Paul Lendvai úgy látja, hogy Benjamin Netanjahu csak rombol. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
hvg360

Populizmus-szakértő: Magyarország mutatja meg, merre vinné az AfD Németországot
Marcel Lewandowski szerint a populizmus nem számolja fel a demokráciát, hanem a maga képére formálja azt.
hvg360

Vagy nagyon elszámoltak pár dolgot Iváncsán, vagy a kormánynál akarnak jól feküdni a vendégmunkások kirúgásával
A 600 kirgiz vendégmunkás kirúgása azért különös, mert alapesetben épp a vendégmunkásoktól a legnehezebb megválni, mivel munkaszerződéseik határozott időre és feltételekre szólnak. A kirgizek valószínűleg mehetnek haza, a vendégmunkáspiac nem rugalmas, aligha tudja felszívni őket. Viszont jó eséllyel meg kell kapniuk a teljes időre járó fizetésüket. A dél-koreai akkugyártó a leépítés után sem képes rendes fizetésemelést adni a saját dolgozóinak. Közülük is leépíthet, ugyanis a cég úgy kapott a kormánytól munkahelyteremtési támogatást, hogy nem kellett munkahelyszámot vállalnia.
A férj Szerbiában volt, amikor Madridban eltűnt a felesége. Az FBI-nak furcsaságokra sikerült vádat építenie
A floridai házaspár egyik fele kolumbiai, másik fele szerb származású volt, és amikor összevesztek, egyikük Madridban, másikuk Belgrádban akarta kipihenni a válásközeli helyzetet. Aztán a nő nyom nélkül eltűnt, és bár az amerikai rendőrség azt mondta, nem foglalkozik külföldön történt dolgokkal, az FBI a háttérben dolgozni kezdett. Furcsa üzenetek, tinderes fordítás, festékszóró spray, lopott rendszám küldheti börtönbe a férjet.
Rovó Attila

A jó, a rossz és a hamis: hogyan lehet a Tesla kevésbé zöld, mint a Philip Morris és az ExxonMobil?
A nagy gazdasági blokkok közül az EU-ban szabályozzák először a vállalatok ESG-minősítését és az azokat végző cégeket. Így egységesebbé és átláthatóbbá válnak az értékelések, lelepleződhetnek a magukat a ténylegesnél zöldebb színben feltüntetők.
Egy nagyobb cég akár 4 milliárdos büntetést kaphat, ha nem megfelelően védekezik a kibertámadások ellen
Rohamosan közelednek az új uniós kiberbiztonsági irányelv (NIS2) szabta dátumok. Az érintett cégeknek sokba kerül teljesíteni az előírásokat, ha nem teszik, súlyos bírságokra számíthatnak. A kisebb cégek is célkeresztbe kerülnek – írta Mudra Márton István a NIS2-vel kapcsolatos teendőkről.
HVG

Erdogan török elnök beleszédült az önkormányzati választáson kapott pofonba
Történelmi vereséget próbál feldolgozni az illiberalizmus egyik atyjának tartott Tayyip Erdogan török államfő, miután pártja nagyot bukott a minapi helyhatósági választáson. A hatalmát ugyanakkor egyelőre nem fenyegeti közvetlen veszély.
CNN-elemzés: A kínai elnöknek jelképes győzelem budapesti és belgrádi látogatása
Hogy a széles körben illiberálisnak tekintett Vučić és Orbán vörös szőnyeget terített Hszi Csin-ping lábai elé, az aligha jött be Európa többi részén, írja az amerikai hírtelevízió tudósítója.
hvg360
