Annyira belejöttünk a hintapolitikába, hogy akkor is csináljuk, amikor semmi értelme
 

Annyira belejöttünk a hintapolitikába, hogy akkor is csináljuk, amikor semmi értelme

A magyar történelem Mohács utáni évszázadainak egy megkerülhetetlen élménye a hintapolitizálás, a XVI-XVII. században a török és a német között őrlődtünk, aztán Trianonig a kuruc-labanc dichotómia határozta meg a közéleti gondolkodásunkat, a két világháború között pedig a revíziós vágyaink diktálta igyekezetből úgy törekedtünk minél jobban profitálni a német orientációból, hogy azért cserébe a kötelező minimumot akartuk nyújtani csak. Ami összeköti a múlt ezen nagy hintajátszmáit, az az, hogy valamilyen formában mindig kényszerpályán voltunk és egy erősen korlátozott mozgástérből próbáltuk kihajtani a legjobbat. Volt, amikor még össze is jött, máskor pedig csúfos kudarcot vallottunk. A hintapolitika ugyanis kockázatos játék, így nagyon fontos, hogy akkor van értelme csinálni, ha van egy nagy közös cél, amiért érdemes dolgozni, ha úgy alakul, még önmagunk ellenében is.






A Duma Aktuál nagy leleplezése: Rogán és Pintér ugyanaz a személy
 

A Duma Aktuál nagy leleplezése: Rogán és Pintér ugyanaz a személy

A magyar politika kedvelt elfoglaltsága, hogy bürokráciacsökkentő intézkedéseket hoz, amiknek aztán semmi hatásuk nincs. A Duma Aktuál humoristái Litkai Gergely vezetésével a most bevezetett legújabb csomag felől néznek vissza az elmúlt 15 év hiábavaló próbálkozásaira. Litkai eközben saját takarékossági elképzeléseit is megosztja velünk. Közben megtudhatjuk azt is, mi köze van Rogán Antalnak és Pintér Sándornak a Csillagok háborújához.

hvg360 hvg360




 

"Minden meg van már írva, ami nekem adatott" - ma 95 éves Lator László

"Bár előfordulhatna", hogy verset írjon, de életművét lezártnak tekinti Lator László tanár, költő, szerkesztő, aki már 40 is elmúlt, amikor megjelent első verseskötete. "Soha nem szégyelltem nevén nevezni a dolgokat", mondja szókimondóan erotikus verseiről, "Lehetséges minden szót úgy használni, hogy ne legyen cseppnyi trágárság se benne". Lator Kárpátalja szülöttjeként fokozott aggodalommal figyeli az ukrajnai eseményeket: "Szerintem vége a magyarlakta területeknek. Elmenekül, aki csak teheti.", mondja, a ma 95 éves Lator László. HVG-portré.








Mi történik a Várban? – A HVG dokumentumfilmje, 1. rész
 

Mi történik a Várban? – A HVG dokumentumfilmje, 1. rész

Felesleges pénzkidobás, sőt történelemhamisítás és politikai ámokfutás folyik a Budai Várban, vagy értő restauráció, amivel végre begyógyulnak a háborús sebek? Erre keresi a választ a HVG kétrészes dokumentumfilmje a várnegyed tucatnyi helyszínén, olyan terekben is, ahová a hétköznapi látogatóknak eddig nem volt bepillantásuk. Az első epizódban az újjáépült Szent István-terem, a Lovarda és a Főőrség laktanyája mellett a Palota visszabontása és további sorsa kerül a középpontba.

hvg360 hvg360

Hasbeszélő: Libát libával a Király utcában
 

Hasbeszélő: Libát libával a Király utcában

Jártunkban-keltünkben megéhezünk, megszomjazunk, megállunk „kispiszkostól” a fine diningig. Nosztalgiázunk és felfedezünk, megyünk az emlékeink után, rábízzuk magunkat a véletlenre, vagy éppen nagyon is tudatosan keresünk valami újat. Aztán elmeséljük, mondjuk a magunkét. A vendégét – mert mi vagyunk a mindenkori vendég. Felbukkanásunk bárhol várható. Most éppen Pesten, a Király utcában jártunk.

GyéZsé GyéZsé