Ilyen változáson mennek át a húgyutak és a női szervek a menopauza alatt
Az idő előrehaladtával – vagy akár a különböző életszakaszokhoz kapcsolódóan – nem könnyű a testi változásainkat elfogadni. A menopauza időszakában különösen fontos, hogy tudjuk, milyen szervi változásokra, akár egészségi problémákra számíthatunk. Ugyanis, ha ezekkel tisztában vagyunk, máris sokat tehetünk a megelőzésükért és a kezelésükért. Ebben a cikkben a változókori ösztrogéncsökkenés tüneteit és kezelési lehetőségeit gyűjtöttük össze.
Mielőtt azzal foglalkoznánk, hogy milyen változásokat okozhat az ösztrogénszint csökkenése a menopauza alatt, fontos aláhúzni, hogy az ösztrogén kulcsszerepet játszik a nők szervezetében. Szabályozza a menstruációs ciklust, támogatja a peteérést és a méhnyálkahártya mennyiségi és minőségi átalakulását. Emellett fenntartja a hüvely és a húgyhólyag egészségét, a csontok erősségét, befolyásolja a hangulatot, valamint a szív- és érrendszerre, az idegrendszerre is hatással van.
Az ösztrogénszint csökkenése változókorban ebből következően számos tünetet okozhat: hőhullámokat, éjszakai izzadást, hangulatváltozásokat, alvászavarokat és a hüvelyszárazságból adódó szexuális problémákat. Emellett növelheti az osteoporosis, vagyis a csontritkulás és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is.
Menopauza: mit jelent az ösztrogénérzékeny szerv?
Az ösztrogénérzékeny szervek, mint a méh, a hüvely és a húgyhólyag – együtt az ún. urogenitális szervek – különösen érzékenyek az ösztrogén hormon hatásaira. Ez ugyanis fontos szerepet játszik a fenti szervek szöveteinek normális működésében és egészségében, ezért az ösztrogén hiánya vagy mennyiségének változása jelentős hatással lehet rájuk.
Az alacsony ösztrogénszint csökkentheti a méhnyálkahártya vastagságát, ami befolyásolhatja a menstruációs ciklust és hozzájárulhat a változókorral járó tünetekhez, így a hőhullámokhoz és a hangulatváltozásokhoz.
Mit okozhat az ösztrogénszint csökkenése a női ivarszervekben?
Az ösztrogén segíti a hüvelyt bélelő hámszövet vastagságának, a hüvely rugalmasságának, valamint nedvességtartalmának fenntartását. Az ösztrogén hiánya hüvelyszárazságot és feszülést okozhat, amely fájdalmas együttlétekhez vezet.
A húgyhólyag is érintett lehet, mivel az ösztrogén segíti a húgyhólyagfal és a húgyúti izmok rugalmasságának fenntartását. Az ösztrogénhiány gyengítheti ezeket a szöveteket, ami inkontinenciát és húgyúti fertőzéseket eredményezhet. Összességében az ösztrogénérzékeny szövetek fontosak a női reproduktív és urogenitális egészség szempontjából, és az ösztrogénszint csökkenése vagy változása jelentős hatással lehet azok működésére és egészségére a változókorban. Ezért fontos a megfelelő kezelés és gondoskodás biztosítása az egészség megőrzése érdekében.
Ezek a problémák a menopauzát követő életszakaszban minden második nőt tartósan érintenek. A szöveti sorvadás következményei, tünetei lehetnek:
- hüvely- és vulvaszárazság,
- vizelési és vizelettartási problémák,
- fájdalmas szexuális aktus,
- gyakoribb bakteriális fertőzések,
- méhelőreesés (prolapszus).
Húgyutak és női ivarszervek kezelése a menopauzában
Semmiképpen ne ignoráljuk ezeket a tüneteket, akkor sem, ha erős szégyenérzetet okoznak! Kezelés nélkül komoly életminőség-romlást eredményeznek és szövődményekkel is járhatnak.
A hüvelyhám és a hüvelybemenet környéke lokális hormon- és hormonmentes kezelésekkel, akár ezek kombinációjával regenerálható. Így a bakteriális fertőzések, felszálló hólyagfertőzések gyakorisága csökkenthető, az együttléteket fájdalommentessé tehetjük.
Emellett fontos az egészséges életmód, ideértve az egészséges táplálkozást, a megfelelő hidratációt és a rendszeres testmozgást, mivel ezek mind segíthetnek az általános egészség és a hormonális egyensúly fenntartásában.
A vizelési és vizelettartási problémák esetén speciális gyakorlatok, például intimtorna végzése javasolt, ez erősíti a medencefenék izmait és javítja a vizeletkontrollt.
A fájdalmas szexuális aktust enyhítheti a megfelelő síkosító használata és az előjáték során történő lassú felkészülés. Viszont fontos tudni, hogy a síkosító nem hidratálja, ápolja hosszú távon a hüvelyhámot, viszont magát az aktust jelentősen megkönnyíti. Ha pedig lelki segítségre is szükségünk van a szexuális életünk minőségének megváltozása miatt, keressünk fel lelki segítő szakembert!
A méhelőreesés (prolapszus) megelőzése és kezelése érdekében fontos a medencefenék-izomgyakorlatok rendszeres végzése. Emellett a súlycsökkentés, a dohányzás elhagyása és a megfelelő testtartás is segíthet a méhelőreesés kockázatának csökkentésében. A súlyos mértékű prolapszus konzervatív kezeléseket, például támogató hüvelygyűrűket, vagy akár műtéti beavatkozást is igényelhet.
Összességében a megfelelő kezelés és a megelőzés kulcsfontosságú az ösztrogénhiány által okozott tünetek enyhítésében és az életminőség javításában. Fontos az egészséges életmód fenntartása, a hormonális egyensúly megőrzése és a szükséges kezelések igénybevétele az optimális eredmények elérése érdekében. A rendszeres konzultáció egy szakemberrel pedig lehetővé teszi a személyre szabott kezelési terv kidolgozását és a legmegfelelőbb kezelési lehetőség kiválasztását.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Cikatridina forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.