Republic Group
Republic Group
Tetszett a cikk?

Nem csak a számok döntenek, amikor valaki hitelt vesz fel, sokat számít a kiszolgálás minősége és a gyorsaság is mondja Yalcinkaya Veronika, a Raiffeisen Bank marketing és kommunikációs igazgatója. A bank új reklámjait és kommunikációs stratégiáját készítő Republic Group kreatív igazgatója szerint a piac változásait a pénzintézetek kommunikációja is követte. A reklámzajban felértékelődik a nyugalom érzése. Páros interjúnk.

- Hogyan változtak a lakossági ügyféligények az elmúlt években?

Yalcinkaya Veronika (Y.V.): A piaci környezet és az ügyféligények egymással párhuzamosan, folyamatosan változtak és változnak. Az egyik fő kihívás az, hogy a pénzügyi szolgáltatók ennek minél jobban meg tudjanak felelni, a másik pedig a digitalizáció és a sebesség, mint kiemelten fontos területek. Egyre gyorsabban és hatékonyabban szeretné mindenki elintézni a pénzügyeit, és erre jó válaszokat kell adni.

Márton Szabolcs (M.SZ.): A jövedelmekkel együtt az életszínvonal növekedik, a fogyasztás pörög, az emberek egyre jobban érdeklődnek a hiteltermékek iránt, legyen szó személyi vagy jelzálog típusú konstrukciókról. Erős tehát a verseny, vagyis komoly elvárásoknak kell megfelelnie egy pénzintézetnek. A Republic Groupnak 20 éves tapasztalata van a pénzügyi szektorban, így biztos kezekben érezhette magát az ügyfél.

- A növekvő kereslet azzal is együtt jár, hogy a válság utáni sokkot követően a potenciális ügyfelek könnyelműbbek lettek?

Y.V.: Éppen ellenkezőleg. Az ügyfelek egyre tájékozottabbak, látható, hogy egyre inkább képben vannak a pénzügyeket illetően. Ezzel együtt a magyar pénzügyi tudatosság még mindig nem tart azon a szinten, mint Nyugat-Európában. De természetesen a pénzintézeteknek is dolguk, hogy felelős pénzügyi döntések meghozatala felé irányítsák az ügyfeleket.

M.Sz.: Ma már egészen más piaci helyzetben működik a szektor. Nagyon sok hasznos program zajlott az elmúlt években a pénzügyi tudatosság növelése és az ügyfelek edukációja terén. A marketing eszköztárat is úgy kell működtetni, hogy ne a túlfogyasztást, hanem a jó ajánlat bemutatását, és az egyén élethelyzetéhez legjobban illő felelős döntést segítse.

- Milyen szemléletváltásra volt szükség az elmúlt években a bankok marketing és kommunikációs tevékenységében?

M.Sz.: A válság kitörése után a pénzpiaci szereplők visszafogták a hirdetéseket, majd következett egy szakasz, amikor a reklámok már nem konkrét tárgyi szükségletekre, vagyis direkt fogyasztási lehetőségekre irányították a potenciális ügyfelek figyelmét, hanem inkább életérzésekre, élményekre. Ez a kevésbé didaktikus szemlélet az ügyfeleket is tudatosabb döntések irányába terelte. A kommunikációt tekintve, fontos, hogy egyre inkább interaktívabbá váljanak a pénzintézetek az ügyfelek minél hatékonyabb elérése érdekében. Az emberek figyelmét a minél egyedibb kreatív ötletekkel lehet elérni.

- Milyen típusú hiteltermékek a leginkább keresettek?

Y.V.: A két legnépszerűbb terméktípus a lakáshitel és a személyi kölcsön. Évről évre mindkét termékcsoportban nő a szerződésállomány. A Raiffeisen tapasztalata az, hogy a személyi kölcsönöknél egyre magasabb az átlagos hitelösszeg, emellett egyre többen keresik a rövidebb futamidejű konstrukciókat. A szabad felhasználhatóság és a futamidő végéig fix kamat jelentős vonzerő: sokan fordítják gépjárművásárlásra, komolyabb lakásfelújításra a felvett hitelösszeget. Érdemes látni, hogy jelenleg igen kedvező kamatszinteken lehet ezeket a hiteleket igényelni.  A lakáshitelek iránt is jelentősen nőtt az érdeklődés, lendületben van a piac. Itt is egyre fontosabb a kiszámíthatóság: az ügyfelek több, mint kétharmada minimum 10 évre fixálja a kamatot. Az előre tervezhetőség nagyon fontos elvárássá vált, jelezve, hogy a pénzügyi tudatosságban van fejlődés. Ez egyébként egy win-win szituáció, a hitelnyújtónak is érdeke, hiszen, ha kiszámítható a törlesztő részlet, akkor kisebb az esélye az esetleges fizetési nehézségeknek is.  

- Milyen módon tud a Raiffeisen eljutni a potenciális ügyfelekhez? Hiszen hasonló banki termékeket a versenytársak is értékesítenek, ráadásul nagy a reklámzaj, valamint az ügyfél objektív döntést hoz: ahol olcsóbb a termék, oda megy.

Y.V.:  Nem minden az ár. Az ügyfelek összetett szempontrendszer alapján döntenek, a költségeken és a futamidőn kívül mást is vizsgálnak.  Például hogyan éri el a hitelt: digitális úton, vagy fiókban szeret inkább bankolni, a számlavezetője biztosít-e számára valamilyen előnyt, vagy éppen ellenkezőleg: új ügyfélként kaphat-e kedvezményt máshol. Ehhez jön még hozzá a kiszolgálás minősége és a gyorsaság is.

M.Sz.: Az emberek jellemzően először a saját számlavezető bankjuknál tájékozódnak. Vagyis ennek a pénzintézetnek rögtön, bármiféle reklám nélkül is van egy helyzeti előnye, már ami az első ajánlattétel lehetőségét illeti. További fontos körülmény, hogy a kutatások szerint a potenciális ügyfelek a sajátjukon kívül legfeljebb 2-3 másik bankot értékelnek, vagyis valójában összesen ennyi ajánlattevő versenyez a szerződésért. Ezért a pénzintézetek arra törekednek, hogy az ügyfelek általi figyelembevételnél bekerüljenek ebbe a szűk, néhány tagból álló körbe. A mi kommunikációs feladatunk az, hogy a Raiffeisent is elhelyezzük itt. A dolog akkor sikeres, ha minden szempontot figyelembe véve végül a mi ajánlatunkat választja az ügyfél.

- Milyen stratégiát választottak a kampányukban?

Y.V.: A korábbiakhoz képest jó néhány dolgot megváltoztattunk. A cél, hogy minél egyszerűbben és érthetőbben adjuk át az üzenetet. Nem imázst közvetítünk, hanem egy jó és könnyen érthető ajánlatot kínálunk. A háttérben természetesen továbbra is építjük a szakértői bank arculatát, és a lehető legmagasabb szintű ügyfélkapcsolatot igyekszünk biztosítani, párhuzamosan a digitális fejlesztésekkel. Ezekre egyre nagyobb az igény.  A reklámjainkban fontos helyet kap az is, hogy a pénzügyek nálunk egyszerűen és gyorsan elintézhetők.

M.Sz.: Éppen azért, mert óriási a reklámzaj, ezzel szembe akartunk menni. Ezért a Raiffeisen új reklámfilmjeiben vizuálisan is letisztultabb, nyugodtabb világ megjelenítésére törekedtünk. Rengeteg hangos, mozgalmas hirdetési tartalom létezik, ezek ellenpontját szándékoztuk felmutatni. A feladat az volt, hogy megtaláljuk a hitel és a fogyasztó kapcsolatát. Ez lélektanilag is összetett kérdés, hiszen például van, aki valamilyen anyagi gondot akar áthidalni, számára például nem öröm a hitel felvétele. De van, aki egy felvillanyozó tervhez, például otthonteremtéshez keres finanszírozást, így az ő attitűdje pozitív. Ami viszont közös, hogy mindenki a biztonságot, a kiszámíthatóságot, a helyzet megoldhatóságának érzését keresi. Ennek az elvárásnak akartunk megfelelni a kampány szimbolikájával, amelynek központi eleme az ajtó. Az ajtó, amely megnyitja a falat, az ajtó, amely mögött megoldást kínálunk, az ajtó, amely mögött meghallgatunk, az ajtó, amely mögött a te problémáid a fontosak, mi pedig tudunk rájuk megoldási ajánlatot tenni.

- Milyen eredményei vannak az ajtó-szimbolika köré épülő kampányuknak?

Y.V.: Elő- és utóméréseket is végzünk, és bár konkrét számokat nem mondhatok, de annyit igen, hogy a kampányunk és az online tevékenységünk eredményeképpen a hiteltermékek területén piaci részesedést tudott növelni a Raiffeisen Bank. Ez nem csak az összvolumen, hanem ügyfélszám szintjén is kimutatható. Nagyjából egy év alatt, amióta az új platformot beindítottuk, ugrásszerűen nőtt a márka reklámismertsége.

M.Sz.: A kampány annyira sikeres volt, hogy felmérések szerint, ha azt kérdeztük, hogy mondjanak olyan szolgáltatókat, amelynek meghallgatnák a személyi hitelre vagy jelzáloghitelre vonatkozó ajánlatát, akkor a Raiffeisent a már említett első három között jelölték meg. A megcélzott szegmensben várakozáson felüli sikert tudtunk elérni.

Az oldalon elhelyezett tartalom a Republic Group megbízásából, a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. Az anyag előállításában a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.   

Két hét után egy vietnámi luxushotelből került elő Robert Fico

Két hét után egy vietnámi luxushotelből került elő Robert Fico

Támadást indított az ukrán hadsereg Kurszknál

Támadást indított az ukrán hadsereg Kurszknál

Ha a baltiaknak sikerül, nekünk miért nem? Sikeres startupok nyomában Magyarországon

Ha a baltiaknak sikerül, nekünk miért nem? Sikeres startupok nyomában Magyarországon

Több mint 500 kisállat pusztult el, miután kigyulladt egy dallasi bevásárlóközpont

Több mint 500 kisállat pusztult el, miután kigyulladt egy dallasi bevásárlóközpont