Lenovo
Lenovo
Tetszett a cikk?

Testközelből néztük meg a Lenovo és az Aston Martin kollaborációjában fejlesztett különleges munkaállomásokat, és ámultunk a különleges mérnöki megoldásoktól.

Elképesztő menetelésben van a Lenovo, amely nemrég óriási, hipermodern gyárat nyitott Üllőn, hogy innen lássa el hardvereivel Európát és a Közel-Keletet. Az asztali számítógépek és notebookok fejlesztőjéből a cég az elmúlt években sokoldalú gyártóvá vált, miután felvásárolta a Motorola és az IBM Systems cégeket.

A legendás megbízhatóságukról híres Lenovo masinák hírneve nem a véletlennek köszönhető: a világ legmostohább helyein, például a világűrben is használt számítógépek nyúzópróbáiról korábban is írtunk, azonban érdemes megjegyezni, hogy a cég gépeit 12 katonai szabvány (mil-spec) alapján készítik fel a várható viszontagságokra és 22, szélsőséges környezeti hatásnak vetik alá a fejlesztés során.

Ezek csak a Lenovo saját, gyári tesztjei, a nemrég bemutatott ThinkStation termékcsalád különlegessége azonban, hogy a luxusautók és a Forma-1 világából is ismert Aston Martin mérnökei is hozzátették a tudásukat a gépek megszületéséhez. Az Aston Martin egyébként 2020-ban kötött partneri megállapodást a Lenovo-val, amely az autómárka mérnökei által használt munkaállomások kizárólagos szállítója.

A két cég közös sajtótájékoztatóján háromféle modellt mutattak be: ezek, teljesítmény szerint növekvő sorrendben, a Lenovo Thinkstation P5, a Lenovo ThinkStation P7, illetve a cég tecnhológiájának csúcsát jelentő Lenovo ThinkSTation PX (az X ez esetben tízet jelent).

A három gép már első ránézésre megkülönböztethető a versenytársaktól: látványos piros keret és a gépházon, illetve házban elhelyezett hasonló piros elemek jelzik, itt igazi különlegességről, az Aston Martin mérnökeivel közösen fejlesztett eszközökről van szó.

A nagy hármas „legkisebb” tagja a teljesítményre kihegyezett ThinkStation P5, ez esetben azonban a kompakt méret bivalyerős hardvert takar. A tervezők, mérnökök és kreatívok számára egyaránt optimális munkaállomás hatékonyan támogatja a számításigényes feladatok széles skáláját, beleértve a BIM, az összetett 3D CAD, a VFX és az edge telepítéseket. A kényelmes, elölről elérhető tárolónak és a nagy teljesítményű konfigurációknak köszönhetően a P5 mai terhelési igényekhez igazodó rugalmassága is megmutatkozik. A ThinkStation P5-öt széleskörű felhasználási területekre tervezték, illeszkedve az informatikai bővíthetőséggel és az egyszerű vállalati menedzsmenttel kapcsolatos igényekhez. Nagy teljesítményű konfigurációk széles skáláján érhető el, így könnyen bővíthető a legkülönbözőbb terhelésnek és ügyfélköltségvetésnek megfelelően.

A középső modellnél, a ThinkStation P7-nél a korszerű hűtésre helyezték a hangsúlyt, az eszköz ugyanis akár három NVIDIA RTX™ 6000 Ada generációs GPU teljesítményével kombinálva példátlan grafikai, renderelési és AI-teljesítményre képes, hatalmas adathalmazokkal és a számításigényes, több szálon futó feladatokkal is megbirkózik. Adattudósok, mérnökök és top kreatívok számára tervezték, akik így megtapasztalhatják a végponttól végpontig terjedő munkafolyamatok teljesítményét többek között a játékfejlesztés, a 3D renderelés, a számítási áramlástan területén.

A ThinkStation P7 az Intel zászlóshajó processzorával (Intel® Xeon® W) rendelkezik, ami jelzi, hogy az Intel a kettős foglalatú processzorok helyett a nagyobb teljesítményű, speciális egyfoglalatos platformokra helyezi a hangsúlyt. A PX-hez hasonlóan a P7-tel a Lenovo az adatközpontok piacára is betört, új felhasználási területeket megcélozva. Új lehetőségeket kínál a nagy magszámú, egy CPU-t tartalmazó területeken (a P620-zal).

A termékcsalád koronaékszere azonban egyértelműen a Lenovo technológia csúcsa: a ThinkStation PX felülmúlja az asztali számítógépek teljesítményét, megkönnyítve a szélsőséges körülmények között végzett munkafolyamatokat is. A legújabb, akár 120 magos, kettős 4. generációs Intel® Xeon® Scalable processzorokkal és akár négy NVIDIA RTX™ 6000 Ada generációs GPU támogatásával ez a munkaállomás-erőmű a legösszetettebb számítástechnikai munkaterheket is zökkenőmentesen futtatja. A kimagasló grafikai támogatás akár 4 NVIDIA RTX™ 6000 Ada generációs grafikus processzorral is működtetheti a virtuális munkaállomásokat, és lehetővé teszi a többfelhasználós együttműködést.

"Az NVIDIA a világ legerősebb vizuális számítási GPU-it kínálja asztali munkaállomásokhoz. Ezek a Lenovo mindhárom új ThinkStation rendszerében megtalálhatóak, és olyan nagy teljesítményű technológiát biztosítanak a szakma szereplőinek, amelyre szükségük van a gyorsabb tervezéshez, a hatalmas adathalmazokkal való munkához, a rendereléshez vagy épp az AI-munkafolyamatokhoz." – mondta Bob Pette, az NVIDIA professzionális vizualizációért felelős alelnöke.

A ThinkStation PX a Lenovo grafikus munkaállomások zászlóshajója: ez a termék az erő és a teljesítmény korábban nem ismert szintjére emeli a Lenovo portfólióját. Nem helyettesíti, hanem túlmutat a P920-on, és olyan munkafolyamatokat, felhasználási lehetőségeket biztosít, amelyeket a korábbi munkaállomások nem tudtak támogatni. Ez a Lenovo legerősebb, legnagyobb teljesítményű terméke, amely több magot és nagyobb bővíthetőséget kínál a korábbiaknál. A PX-et úgy tervezték, hogy ott is elférjen, ahol eddig egyetlen más munkaállomás sem fért el, áthidalva a szakadékot az asztali számítógépek és az adatközpont között; ezáltal lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy bárhonnan gyorsabban és hatékonyabban dolgozhassanak.

De hogy kerülnek a a munkaállomások a szélcsatornába?

A fentiekből már kiderült, hogy a Lenovo ThinkStation munkaállomásait a maximális teljesítményhez tervezték. A komoly számítási kapacitás azonban jelentős hőtermeléssel is jár, ami csökkentheti a hardverek hatékonyságát. Itt lép be a képbe az Aston Martin, amelynek szemet gyönyörködtető autócsodái a bolygó legtehetségesebb mérnökeinek alkotásai. A csodaszép luxusautókon túl a patinás brit márka pedig a Forma-1 világában is az élmezőnyhöz tartozik, ahol akár ezredmásodperceken is múlhat a siker, így a versenyautókat az elképzelhető legmagasabb fokon kell alkalmassá tenni a száguldásra.

Az Aston Martin mérnökei ehhez óriási, hipermodern szélcsatornákat használnak, ahol a fizikai mérések mellett a számítógépes szimuláció és modellezés is fontos szerephez jut. A Lenovo ThinkStation munkaállomásait a két cég szakemberei közösen alakították ki, úgy, hogy a szélcsatorna-adatok alapján mindegyik hardver hűtése optimális legyen: a speciálisan kialakított csatornákban a levegő az Aston Martin autók hűtőit idéző műanyag rácson belépve átáramlik a teljes gépházon, hatékonyan csökkentve a szédítő sebességgel dolgozó processzorok, SSD-k és memóriamodulok hőmérsékletét.

A könnyű felhasználhatóságot emellett további mérnöki lelemény segíti, a Lenovo ThinkStation termékcsalád gépeit ugyanis akár szerszámok nélkül is szét lehet szedni. Erről magunk is meggyőződhettünk: a PX zászlóshajóból néhány perc alatt különösebb megerőltetés nélkül, a jellegzetes, piros rögzítési pontok kioldásával könnyen és kényelmesen tudtuk kiszedni a háttértárolókat, a ventillátorokat, de akár a grafikus kártyákat is. Az összeszerelés pedig, ha lehet, még gyorsabban ment, hiszen minden alkatrészt csak a megfelelő helyre, a megfelelő pozícióban lehet becsúsztatni, így esély sincs rá, hogy valamelyik komponenst rosszul illesszük vissza oda, ahonnan kivettük.

A Lenovo és az Aston Martin együttműködéseként létrejött munkaállomások a kiemelkedő teljesítményen túl a látványos megjelenéssel is a leendő felhasználókat szolgálják, a praktikusan és sokoldalúan bevethető gépek pedig megbízható hátteret nyújtanak a prémium igényeket megfogalmazó ügyfelek számára.

A ThinkStation PX Workstation munkaállomáshoz a ThinkShield jár, amely az egymást kiegészítve működő hardvereket és szoftveres biztonságtechnikai megoldásokat tartalmazó, a munkaállomást és az adatokat egyaránt megóvó megoldáscsomag. Tartalmazza a megbízhatóplatform-modult (TPM) az adatok titkosításához, valamint különböző programokat a BIOS-hoz történő illetéktelen hozzáférés megakadályozása, sőt, a BIOS öngyógyítása céljából, ha netán megsérülne vagy rosszindulatú támadás érné. A PX ezenkívül támogatja a Windows firmware-frissítéseket is, ami további megnyugvást jelent.

A ThinkStation PX Workstation munkaállomáshoz a ThinkShield jár, amely az egymást kiegészítve működő hardvereket és szoftveres biztonságtechnikai megoldásokat tartalmazó, a munkaállomást és az adatokat egyaránt megóvó megoldáscsomag. Tartalmazza a megbízhatóplatform-modult (TPM) az adatok titkosításához, valamint különböző programokat a BIOS-hoz történő illetéktelen hozzáférés megakadályozása, sőt, a BIOS öngyógyítása céljából, ha netán megsérülne vagy rosszindulatú támadás érné. A PX ezenkívül támogatja a Windows firmware-frissítéseket is, ami további megnyugvást jelent.

A tartalom a Lenovo támogatásával, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Meghalt Manmohan Szingh, India első szikh miniszterelnöke

Meghalt Manmohan Szingh, India első szikh miniszterelnöke

Tiborcz István elárulta, hogy sokat tanult a Közgéptől

Tiborcz István elárulta, hogy sokat tanult a Közgéptől

Folytatódott a forint hajnal óta tartó erősödése

Folytatódott a forint hajnal óta tartó erősödése

Az USA szankciós listára vette Bidzina Ivanisvilit, a grúziai kormányzó párt alapítóját

Az USA szankciós listára vette Bidzina Ivanisvilit, a grúziai kormányzó párt alapítóját