szerző:
Biró Csongor
Tetszett a cikk?

Ha kocsival megy nyaralni, készüljön fel a megpróbáltatásokra. Gondoljon arra, bármi megtörténhet, még ha új is az autó.

1. Ha nem EU-s országba mennek, váltsa ki az utazás előtt a nemzetközi zöldkártyát, és vigye magával a kék-sárga baleseti bejelentőt. Ha idegen nyelvűt talál, az még jobb. Az autópálya-matricákat időben vegye meg, a magyart mobilon is kifizetheti. A külföldi matricát oda ragassza, ahová kell (lásd a matrica hátoldalán az útmutatót). A fizetőkapuknál lassítson időben, hogy a megfelelő sávba álljon. Szlovéniában előszeretettel mérik a rendőrök ezeken az áthaladó pontokon a sebességet.

2. Szerezzen be navigációt, vagy egy jó (friss) térképet. Az utazás megkezdése előtt böngéssze át az útvonalat, memorizálja a föbb csomópontokat. Sárga cetlire is felírhatja magának, amit kiragaszt a középkonzolon.

3. Nyugat-Európában a hazainál két-háromszor hosszabb és idegesítőbb dugókra számíthat. Legyen nyugodt, a nyaralóhely megvárja. Törődjön azzal, hogy épségben odaérjen. Ha mentő vagy rendőr jön, a sáv belső, illetve külső szélére húzódva alakítsa ki a menekülőutat. Hirtelen torlódást látva kapcsolja be a vészvillogót, hogy a mögötte jövő időben tudjon lefékezni.

4. Igyon sok folyadékot (de sosem alkoholt, még ott sem, ahol szabad egy keveset), álljon meg 2 óránként pihenni és ne vezessen napi 8-10 óránál többet a hőségben. Megállni csak pihenőben vagy benzinkúton, azon belül is a személyautóknak kijelölt, biztonságos parkolóhelyen érdemes.

5. Sok országban kötelező az autóban az elérhető helyen található láthatósági mellény. Ha kiszállunk a kocsiból a forgalomban, mindig legyen rajtunk. Ez érvényes a családtagokra, utasokra is.

További tanácsokat itt olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!