Meglepetés jöhet a benzinkutakon

Az átlagos piaci árváltozást figyelembe véve január 29-én a benzin ára várhatóan nem változik, a gázolaj ára 3-5 forinttal drágulhat – közölte a GKI Energiakutató.

  • hvg.hu hvg.hu
Meglepetés jöhet a benzinkutakon

A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja, az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása – idézte fel a GKI Energiakutató.

A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára dollárban a mediterrán piacon 0,6 százalékkal lett olcsóbb a január 20-24-i héten. Az észak-nyugat-európai benzin ára is csökkent kicsit, de az ARA (Amsterdam–Rotterdam–Antwerpen) piacon az árak emelkedtek.

A motorikus gázolaj jegyzésára mindhárom piacon 1 százaléknál nagyobb mértékben drágult. A forint árfolyama a január 20-24-i héten 223 Ft/dollár körül ingadozott, összességében 1,3 százalékkal lett gyengébb a megelőző heti átlaghoz képest. A január 20-24-i héten a kőolaj (Brent) spot hordónkénti ára 109,75 dollár/hordós szintről a hét végére 110,7 dollár/hordóra nőtt. A héten, kis ingadozással, a Brent heti átlagos ára 1,7 százalékkal lett drágább.

A forint árfolyama 1,3 százalékkal, 3 forinttal gyengült, és ez a mérték már befolyásolja a forintban számított árakat.

A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében 0,3 százaléktól 1,3 százalékig terjedő változás, a gázolajnál 1,9-2,1százalék között terjedő változás várható. Ezen a héten az árfolyam gyengülése érezhetően drágította a forintban számított üzemanyagárakat.

A tőzsdei piaci folyamatok összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a benzinnél 0-2, a gázolajnál 3-5 forint közötti áremelkedést indokolnak. A benzin kiskereskedelmi átlagára várhatóan 403-405 forint körüli változik, a gázolaj kiskereskedelmi átlagára pedig 420-423 forint körüli szintre emelkedik – tette hozzá a GKI Energiakutató.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?

vélemény

Parászka Boróka: A rezsimbontás receptje

Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.