1600-zal menne a leggyorsabb földi jármű, de hogy állítják meg?
A Bloodhound SSC csapata ismét szárazföldi sebesség-világrekordot akar dönteni, amihez sugár- és rakétahajtású autót fejlesztenek. A végsebesség elérésén túl azonban ugyanakkora kihívást jelent a lassítás is.
hvg.hu
Nagy fába vágta a fejszéjét a brit Bloodhound SSC csapata, ugyanis elhatározták, hogy 2016-ban saját fejlesztésű sugár- és rakétameghatású járművükkel megdöntik a szárazföldi sebesség-világrekordot, amit szintén ők állítottak fel, még 1997-ben. A vadászpilótaként dolgozó Andy Green anno több mint 1200 kilométer/órás sebességgel repesztett az egyik Dél-afrikai sivatagban egy szuperszonikus rakétában ülve, amit most szeretnének jócskán túlszárnyalni, hiszen a cél az 1000 mérföld/órás vagyis az 1600-as óránkénti sebesség elérése.
Bloodhound SSC
A végsebesség elérésén túl ugyanakkora kihívást jelent a csapat számára a fékezés megtervezése, hiszen ekkora tempónál egy apró hiba is végzetes következménnyel járhat. Emiatt szakaszokra kell bontani a lassulást, amit fékezőszárnyakkal és ernyőkkel, valamint speciális fékrendszerrel oldanak meg. A tervek szerint 1000-ről 800 mérföld/óráig hagyják magától lassulni az autót, majd 800-nál nyitják a fékező szárnyakat, amik húsz másodpercen keresztül 3G lassulást biztosítanak. 600 mérföld/órára visszalassulva fékezőernyők nyílnak, amik egészen 250 mérföld/óráig (400 km/óra) dolgoznak, onnan pedig mechanikus fékek állítják meg a szuperszonikus rakétát.
Elméletben kivitelezhetőnek hangzik a dolog, de a valóságban rendkívül bonyolult feladat, főleg úgy, hogy a jármű kerekei nagyon vékonyak, ezért még az utolsó fázisban is nehéz a mechanikus fékrendszerrel lassítani. Utóbbiról szól az alábbi videó, amiben bemutatják, hogy egy vadászrepülő fékei sem bírják ezt a terhelést, ezért az AP Racinggel közösen egy még strapabíróbb rendszert kell fejleszteniük.
Bloodhound SSC
Bloodhound SSC
Kövesse az Autó rovatot a Facebookon! A rovat vezető cikkei negyedórával hamarabb kikerülnek a közösségi oldalra, mint a hvg.hu-ra.
Megélhetési gondokkal küzdöttek az ügyvédek, orvosok és mérnökök Magyarországon, sokan pedig biciklikölcsönzésből próbáltak meggazdagodni, kevés sikerrel. Száz éve derült fény az első légi rablógyilkosságra Magyarországon, a tízéves szökevény Robinzonokat pedig jugoszláv katona fogta el a határ túloldalán. Az 1925. nyári újsághírekből az is kiderül, hogy vádlottak és elítéltek is személyiséget cseréltek a börtönben.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.