szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új autó vásárlásakor sok minden múlhat azon, milyen tapasztalatokat szerzünk a tesztvezetés során. Mivel az ördög a részletekben rejlik, nem árt néhány dolgot szem előtt tartani, hogy végül helyes döntést hozhassunk. Íme 5+1 dolog, amire érdemes odafigyelni.

1. Figyeljünk oda, hogyan viselkedik az autó az úton

A legtöbb esetben a tesztvezetés az első lehetőség arra, hogy megtapasztaljuk, milyen az autó útfekvése, hogyan viselkedik menet közben az aszfalton, esetleg váratlan helyzetekben, például fékezésnél, vagy hirtelen manőverezésnél. Ahhoz, hogy később biztonságosan tudjunk közlekedni vele, ezt az élményt nem szabad megspórolnunk, a tapasztalatlanság ugyanis könnyen balesethez vezethet – írja a Yahoo.

Az Experian Automotive júniusi felmérése szerint egy új autóra felvett hitel átlagos futamideje 67 hónap, így már csak ezért is fontos, hogy vásárlás előtt kitapasztaljuk a kocsi képességét, annál bosszantóbb dolog ugyanis nincs, mint amikor a még ki sem fizetett autó törik meg.

2. A képességeinknek megfelelő autót válasszunk

Bár a modern elektronikával felszerelt autók teljesítménye csábító lehet, nem árt olyan járművet választani, ami illik a vezetési stílusunkhoz. Ilyenkor a legalapvetőbb dolgokat is érdemes kipróbálni, például, hogy hogyan viselkedik a gyorsuláskor, mennyi idő és mekkora távolság alatt képes megállni, és úgy általában véve milyen gyorsan reagál a sofőr utasításaira.

Citroën

A későbbiek szempontjából az sem mellékes, a tesztvezetés során mekkora az autó tényleges fogyasztása. A legtöbb autó ma már takarékos üzemmódban is használható, a műszerfalon pedig folyamatos visszajelzést kapunk arról, mennyi üzemanyag fogyott az út során. Ebből már levonhatjuk a hosszú távú következtetéseket, így nem ér bennünket meglepetés, ha a tankolásra kerül a sor.

3. Figyeljünk az autó szavára

A vásárlók körében egyre nagyobb a kereslet a hangvezérelt infotainment rendszerekre, ám a technológia egyelőre még gyengébb, mint amire a tulajdonosok számítanak. A Nielsen nemrég elkészített felmérése szerint a vásárlók közel fele, 43 százaléka elégedetlen ezzel a funkcióval.

Hogy később se érjen bennünket meglepetés, érdemes odafigyelni az autó szavára. Ehhez elég néhány kérdést feltennünk magunknak: A funkció megadja azt az élményt, amire számítunk tőle? A menetzajtól és/vagy a szellőzőktől is hallható a rendszer? Elégedettek lennénk ezzel a minőséggel a következő 5-10 évben is? Ha ezek közül a kérdések közül bármelyikre is nem a válasz, ne adjunk ki feleslegesen pénzt érte.

4. Teszteljük a biztonsági rendszert

A biztonságnak minden esetben az elsődleges szempontnak kell lennie egy új autó vásárlásakor. Persze a tesztvezetés során nem szerencsés minden biztonsági rendszert letesztelni – a légzsákra remélhetőleg nem lesz szükség a teszt út során – vannak azonban olyan rendszerek, amikre érdemes odafigyelni. Ilyen a tolatókamera, a holttérfigyelő, a sávváltást segítő rendszer, de az sem utolsó szempont, hogy a minden út során használt biztonsági öv mennyire kényelmes.

automobilemag.com

5. Ellenőrizzük a csomagteret

A vásárlást befolyásoló tényező lehet az is, hogy mekkora csomagtere van a kiszemelt járműnek. Mivel egy családi utazás során az utasok rendesen megtömik a csomagtartót, érdemes felmérni, mennyit tudunk pakolni bele úgy, hogy az még ne zavarja a kilátást.

+1. Beállítások

Mielőtt útnak indulnánk az autóval – legyen az új, vagy épp a régi saját – a visszapillantót és az ülést is úgy kell beállítanunk, hogy a kormányt és a pedálokat is kényelmesen elérjük, a tükrökből pedig minden irányba jól lássunk. A tesztvezetés előtt ez nemcsak a biztonságos utazás miatt lehet hasznos, hanem azért is, mert így már rögtön a beszálláskor megismerkedhetünk az autó működésével. Meglepő, de sokaknak az is problémát okoz, hogy az ülést a megfelelő távolságba/szögbe állítsák be maguknak.

Ha ez hasznos volt, hasonló tippekért lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!