szerző:
Radovits Dávid
Tetszett a cikk?

A dél-koreai gyártó limuzinja mindig is fekete ló volt a kategóriáján belül, amelyik igényes műszaki tartalommal és minőségi utastérrel próbálta felvenni a versenyt a D-szegmens versenyzőivel. Megnéztük, hogy az 1.7 literes turbódízel motorral szerelt csúcsváltozat milyen esélyekkel indul a kategória uralkodójával szemben.

Az európai autópiac egyik legfontosabb és legnagyobb presztízsű szegmense évtizedek óta a középkategóriás limuzinok és kombik mezőnye, ahol a Volkswagen Passat trónol az eladási listák élén, mögötte pedig szintén német modellek sorakoznak. Érdekes módon a kategória annyira elnémetesedett az utóbbi időben, hogy még az aktuális Toyota Avensis sem képes komolyabb sikereket felmutatni, ezért a japánok fontolóra vették, hogy a modellciklus leteltével végleg megválnak az egykoron népszerű típustól.

A piaci viszonyok ismeretében bátor és elismerésre méltó vállalkozásnak tűnhet, hogy a Kia is megpróbál beleszólni ebbe a küzdelembe, hiszen 2012 óta az Optima kifejezetten versenyképes és a magánvásárlók körében népszerű modellként van jelen a kategóriában. Időközben viszont alaposan megújult a mezőny, így a koreai limuzin esetében is időszerűvé vált a frissítés, melynek eredményeként 2016-ra a hazai kereskedésekbe is megérkezett a koreai limuzin negyedik generációja.

KIA Optima - galéria
R.D.

Első pillantásra inkább alapos ráncfelvarrásnak tűnik, mintsem generációváltásnak, ugyanis az új Optima megjelenése erősen hajaz az elődjére, alaposabban szemügyre véve azonban már feltűnik, hogy minden porcikája új. Egyedül a padlólemez maradt a régi, ennek ellenére egy centiméterrel nőtt a tengelytáv, a teljes hossz és a magasság, továbbá széltében is gyarapodott három centiméterrel, ami érezhetően kihat az utastér tágasságára.

Megmaradt az orrán a karakteres „tigrisorr” hűtőmaszk egy kamerával a közepén, a LED-es nappali menetfény a (feláras) adaptív xenon-fényszóró alá került, az elegánsan ívelt tetőoszlop pedig trükkös C-oszlopban végződik. Utóbbiból a generációváltással igazából már D-oszlop lett, hiszen egy apró oldalablakkal bővült az autó. Ha másról nem, hát erről mindenki meg tudja majd különböztetni az elődjétől. Az európai formatervező csapat ügyesen bánt a króm kiegészítőkkel is, mivel minden oldalra jutott belőlük, de egyáltalán nem tolakodó vagy bazári módon.

R.D.

Az utastérben hasonlóan zajlott le a frissítés, mint a külső esetén, vagyis revolúció helyett, inkább evolúcióról beszélhetünk. Helyet foglalva a fűthető-szellőztethető, memóriás vezetőülésben azonnal feltűnik, hogy széltében a kategória egyik legtágasabb belterével van dolgunk, az opcionális panorámatető viszont érezhetően elvesz a fejtérből. A tesztautó fekete bőrkárpitozása miatt kissé komor hangulat uralkodik, de aki nem ragaszkodik hozzá, annak érdemes vetnie egy pillantást a vidámabb kéttónusú bézs vagy szürke kárpitra.

A középkonzol kezelőszervei innen-onnan ismerősek lehetnek, de a fűthető kormánykerékkel, a nagyobbik 8 colos központi kijelzővel, az alumínium pedálokkal, valamint az automataváltó klasszikus megjelenésű karjával kellemes összhatást nyújtanak. Meggyőző a teljesítménye a tíz hangszórós Harman/Kardon audiorendszernek is, valamint kimondottan okos megoldás a telefonok vezeték nélküli töltését biztosító rekesz. A minőségérzetre sem lehet panasz, tapintásra puha anyagokkal találkozni a legfontosabb helyeken, de azért összhatásában egy Passat belseje még mindig grandiózusabb tud lenni, igaz ennek meg is kérik az árát.

R.D.

Éppen ezért utóbbi nem kell, hogy nagyon zavarja az Optima vezetőjét, mivel egy jól összerakott, minőségi autóval van dolga, amibe a megújulás elhozta a modern vezetéstámogató asszisztenseket és biztonsági extrákat. Immáron hét légzsák védi az utasokat, autópályán adaptív tempomat tartja a sebességet, az autót pedig a sávtartó asszisztens tartja középen. A vészfékező rendszer az autókat és a gyalogosokat is felismeri, tolatásnál a keresztirányú forgalmat is érzékelik a radarok, ha pedig gond lenne parkolás a 4,85 méter hosszú autóval, megteszi helyettünk az asszisztens, legyen szó párhuzamos, vagy merőleges parkolóhelyről.

Az új Optima nem csak azoknak lehet csábító, akiket az imént felsorolt biztonsági rendszerek vonzanak, hanem a régi vágású sofőröknek is, mivel a műszaki alapokon is sokat dolgoztak a koreai mérnökök. A Budapest - Siófok közötti, alsóbb rendű utakon zajló menetpróbán az 1.7 literes CRDI turbódízel motorral szerelt tesztautók voltak befogva, az új fejlesztésű 7-fokozatú duplakuplungos automataváltóval szerelve, így városi, országúti és autópályás forgalomban is vizsgázhattak.

R.D.

Az már a fővárosi szakaszon kiderült, hogy remek párost alkot a dízelmotor a duplakuplungos szerkezettel. A 141 lóerő és az 1750-es fordulattól jelentkező 340 Nm csúcsnyomaték kellő lendülettel és pénztárcabarát fogyasztással mozgatja a több mint másfél tonnás autót. A 11 másodperces 0-100-as szintidő ugyan nem egy eget rengető érték, de a fürgén és szinte észrevétlenül dolgozó automataváltónak, valamint az okos fokozatkiosztásnak köszönhetően egy pillanat alatt a nyomatékcsúcsban autózhatunk.

A duplakuplungos szerkezet akkor sem jön zavarba, ha a kormány mögötti fülekkel utasítjuk, bár én nyugodt szívvel ráhagynám dolgot, annyira tökéletesen teszi a dolgát. Átlagos forgalmi szituációban és autópályán egyszer sem érződött kevésnek a teljesítmény, a motorhang pedig részterhelésen minimálisan szűrődik csak be az utastérbe. Akkor sem bántó a kerregés, ha padlóig nyomjuk a gázpedált, de ilyenkor azért megjön a jellegzetes hang, illetve hamar eléri a határait a gázolajos erőforrás, hét fokozat ide vagy oda.

R.D.

Pedig a remekül eltalált futóműnek, az elődjénél jóval merevebb karosszériának, valamint az új fejlesztésű szervókormánynak köszönhetően meglepően magabiztosan fordul az Optima. Egy-egy csikorgósra vett kanyarban sem jön zavarba, noha érződik, hogy nem a kanyarvadászat volt az elsődleges szempont a fejlesztésénél. Azt viszont jó tudni, hogy képes megoldani az ilyen helyzeteket is, ki tudja, mikor kell sietni, vagy nagy tempóval kikerülni egy jávorszarvast.

Érdemes lenne a 163 lóerős, 2.0 literes benzinmotorral is kipróbálni a koreaiak újdonságát, mert biztos, hogy egy picivel több izgalmat és karaktert csempész a vezetésébe, itthon viszont garantáltan kevesen lesznek, akik ezt választanák a dízel helyett. A fenntartási költségek szempontjából valahol érhető is, hiszen a CRDI papíron 3 literrel kevesebbet fogyaszt a benzinesnél, ami a menetpróba 5,8 literes átlagából kiindulva már sokaknál átlépné a fájdalomküszöböt.

Az új Kia Optima a bevezető akció keretében 6,5 millió forintról indul a navigációs rendszert is magába foglaló alapfelszereltséggel, benzinmotorral, hatfokozatú manuális váltóval és a szokásos hét év garanciával. Ugyanez dízellel 400 ezerrel kerül többe, míg az általunk kipróbált EX Prémium csúcsfelszereltségű kivitel, az összes extrát magába foglaló Techno csomaggal, panoráma napfénytetővel, metál fényezéssel és duplakuplungos automatával nagyjából 10,8 millió forintnál áll meg. Ha nem vagyunk elfogult németautó pártiak, mindenképpen megér egy próbát, mert ár-érték arányban ott van a legjobbak között.

Még több autós tesztért lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!