Megmutatta a közútkezelő, miért szórják tele apró kaviccsal az utakat – videó

Az autósok jellemzően annyit észlelnek az úgynevezett emulziós bevonat építésből, hogy le kell lassítaniuk, mert tele van apró kőzúzalékkal az út.

  • hvg.hu hvg.hu
Megmutatta a közútkezelő, miért szórják tele apró kaviccsal az utakat – videó

A Magyar Közút 32 ezer kilométernyi utat gondoz Magyarországon. A cég gyakran használja azt az út élettartamát növelő technológiát, amit most egy videóban is bemutattak. A legtöbb közlekedő mindössze annyit észlel az egészből, hogy ideiglenesen le kell lassítaniuk, mert tele van apró kőzúzalékkal az út.

A technológia neve emulziós felületi bevonatépítés, ami nem más, mint egy vagy két réteg vékony, burkolatra permetezett bitumenemulzió és az azt borító egyenletesen kiszórt kőzúzalék.

Ezt a megoldást akkor alkalmazzák, amikor az utak burkolatán még nem érzékelhető repedések, felületi hámlások keletkeznek, melyek egyszerű kátyúzással nem javíthatók gazdaságosan, mivel ezek túlnyomó részének még sekély a mélysége. A felületmegújítás eredménye egy újra képződő érdes felület, amely hatékonyan javítja a burkolat vízzáróságát is, továbbá homogén felületet képez, és a két felújítás közötti időtartamot megnöveli.

A végleges felület kialakulásához viszont kell néhány hét, ami alatt a forgalom bedolgozza a  felvitt anyagot az úttestbe. A módszer velejárója bizonyos szintű kőfelverődés és úgynevezett „izzadás”. A kőfelverődések azonban a kihelyezett 40 km/órás sebességkorlátozás betartása mellett nem okozhatnak sérüléseket a járműveken.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.