50-60 ezer súlyosabb közlekedési bírságot szabnak ki egy évben, de az érintettek nem nagyon fizetnek

Súlyosabb vétség például az ittas vezetés és a tilosban áthajtás a vasúti átjárón.

  • hvg.hu hvg.hu
50-60 ezer súlyosabb közlekedési bírságot szabnak ki egy évben, de az érintettek nem nagyon fizetnek

4,5-5,2 milliárd forint körül alakult 2016 és 2020 között a közlekedési és közrend elleni szabálysértések miatt évente kiszabott pénzbírságok összege, aminek kevesebb mint a felét fizetik be a megbüntetettek – derült ki a rendőrség adataiból, amelyeket közérdekű adatigénylésre küldtek meg a Blikknek.

A legtöbb közlekedési szabálysértési eljárás, összesen 210 412 darab, 2018-ban indult a cikk szerint, közülük 5633 külföldi állampolgárral szemben. 2016-ban, 2017-ben és 2019-ben nagyjából 199 ezer volt a szabálysértési eljárások száma, idén szeptember végéig pedig 144 ezer.

Ezen belüli kategóra a kiemelt szabálysértési eljárás, ilyen indul például

  • ittas vezetés,
  • az elsőbbség és az előzés szabályainak a megsértése,
  • az engedély nélküli vezetés esetén, 
  • a vasúti átjárón való áthaladás és még jó néhány más esetben.

Vagyis nem összekeverendő a gyorshajtással, amit a rendőrség közigazgatási bírsággal büntet. Kiemelt szabálysértésből 2018-ban összesen 57 519 történt. A többi évben ez a szám 48,2 ezer és 55,8 ezer körül alakult, idén szeptemberig közel 44 ezer volt.

A szabálysértésekért megítélt pénzbírságokat nem kapkodnak önként befizetni az emberek. A közlekedési szabálysértéseket és az egyéb szabálysértéseket együtt vizsgálva idén szeptember végéig alig harmada teljesült önkéntes befizetéssel a kirótt büntetéseknek: 4,3 milliárd forintból nagyjából 1,4 milliárdot fizettek be.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.