szerző:
automenedzser.hu
Tetszett a cikk?

324 kilométerrel ültem be a Volvo V60 DRIVe modellbe, 8,7 literes átlagfogyasztásnál kell jobbat, azaz kevesebbet...

További képek a galériában. Kattintson a képre!

324 kilométerrel ültem be a Volvo V60 DRIVe modellbe, 8,7 literes átlagfogyasztásnál kell jobbat, azaz kevesebbet teljesítenem. Úgy éreztem, nem feladat ez számomra. A T motorok generációja után hozzászoktunk a D sorozathoz is. A D5, a D3, a D2 után most itt van a D1, akarom mondani a DRIVe. A DRIVe csomag négyhengeres, 1,6 literes, 115 lovas turbódízel motorból, start-stop technológiából, regeneratív fékezésből, sebességváltás-időzítés jelzőből, karbantartást nem igénylő részecskeszűrőből és hatfokozatú kézi sebességváltóból áll, ezzel a V60-as Volvo alapára 7,69 millió forint. Sima D2-es motorral csak V50-est kaphatunk, az ugyanúgy 115 lovas, de nincs benne a start-stop.

Az ilyen megjelölésű autóknál sokszor kérdés, megérik-e a felárukat (a Volvónál nincs ilyen kérdés, ez a legolcsóbb dízel). Olyan országban, ahol nem számít a környezetvédelem – mint például kis hazánk -, a válaszom: nem. Csak lelkiismereti kérdés, akinek ez fontos - én már találkoztam ilyen emberrel (egyébként pont korábbi S60-ast hajt, igaz Erdélyben), az megfelelő odafigyeléssel sok üzemanyagot és sok szén-dioxidot megspórolhat.

Nekem sikerült. A 350 kilométeres teszt végén az elszámolásnál 6,1 literes átlag jött ki 100 kilométerenként (városban, elővárosban és autópályán a Hungaroring-Szigethalom útvonalon használva). A fedélzeti számítógép 5,7-et mutatott, tehát 3 literrel kevesebb átlagot, mint az első kilométereket megtevő volvós kollégánál. Ennyit számít, ki, miként és hol vezeti az autót. Tegyük hozzá, hogy mivel szűzen vezettük az autót, ezek az értékek még eltúlzottak, idővel mindig javul a jármű fogyasztása. A magyarul kommunikáló fedélzeti számítógép által kiírt legnagyobb hatótáv 1628,4 kilométer volt, ami szép, még a PR-szöveg 1500 kilométeres hatótávján is jóval túlmutat. Persze ez elméleti becslés, az éppen aktuális körülményekhez képest számol. De nem lehetetlen, ha csak a puszta tényeket nézzük, az átlagfogyasztás alapján 1106,55 kilométeres hatótávra bizonyítottan számíthatunk.

Országúton 80 kilométer/órás sebességgel tempomattal vezetve az autót 3 liter alatt marad tartósan a fogyasztása. Percenként ezerötszázat fordul ilyenkor a motor. Ennél is kevesebbet, 2,5-2,7 litert/100 kilométer fogyaszt az autó kamion mögött ötösben, 50 kilométer/órás sebességgel, távtartó sebességszabályzással. 90-nél 1700-as fordulaton üzemel a motor, 4,3 literes átlagfogyasztást ír ki a fedélzeti számítógép. 110-nél 2100-at, 120-nál 2300-at, 130 kilométer/óránál 2500-at forog a főtengely percenként – hatos sebességfokozatban.

Tetszik a beltér, szép és jó fogású a kéttónusú kormány. Zseniális a dizájn, a mai autók közül az egyik legszebb belül és kívül egyaránt, ugyanakkor az anyagok minősége már nem annyira prémium. Találni csúnyán kopogó és igénytelen műanyagokat, igaz ezt csak akkor érezzük, ha váltó körüli középkonzol-nyúlványt tapogatjuk. A Volvók ergonómiáját megszoktam, eleinte zavart a sok gomb, szerencsére könnyen kiismerhető. Egyedül az elektromos rögzítőfék kapcsolója idegen tőlem balra, a kormány alatt. A rögzítés és feloldás művelete sem egyértelmű, a hagyományos bovdenes kézifék híve vagyok. Arról mindig lehet tudni: be van húzva, vagy nincs behúzva.

A V60 számos csúcstechnológiás biztonsági megoldást tartalmaz, köztük olyant, amely segít megelőzni a ráfutásos balesetet, illetve a az alacsony sebességnél bekövetkező ütközést. A radarok révén az autó érzékeli az akadályokat, majd figyelmezteti a jelenlétükre a sofőrt, és ha az nem reagál időben, teljes erővel fékez. Gyalogosfelismerő- és védő rendszerrel is kiegészül. A tesztautó biztonsági arzenálja tartalmazott: távtartó sebességszabályzót (ACC), holttérfigyelőt, vétlen sávváltásra figyelmeztetőt, éberségjelzőt és a korábban már említett ráfutásra figyelmeztetőt. A biztonsági csomag felára 590 ezer forint. A Momentum felszereltséggel a xenonlámpa nem alapáras, felára téli csomagban 270 ezer forint.

Rendőri igazoltatásnál furcsa kérdésbe futottam bele a Volvóval. Gyári a xenon? Mivel nem értettem mit akarnak, tudni, megismételtettem a kérdést. A LED-re, vagy a kanyarkövető xenonra gondoltak, nem részletezték. Én azt válaszoltam, biztos, hisz vadonatúj az autó. Ebben maradtunk, erre nem tudtak lépni.

Hogy az extrákkal felsrófolt 10,525 milliós árát megéri-e az autó, nem fontos kérdés. Akinek tetszik a V60, és van rá pénze, megveszi. Nekem nem sikerült eladnom egyet sem, pedig érdeklődő volt rá. Érdekes módon a csomagtartón bukott el két esetben is. Pedig szerelmesek voltak az autóban. Hiába, a V60 dizájnkombi, akinek kell a raktér, vegyen V70-et. Ja, hogy az nem fér be a garázsba?

Biró Csongor

Műszaki adatok

Volvo V60 DRIVe

MOTOR
Hengerűrtartalom (cm3) 1560
Környezetvédelmi besorolás Euro 5
Max. teljesítmény lóerő 115 lóerő 3600-as fordulaton
Max. nyomaték: Nm 270 Nm 1750-2500-as fordulaton
MÉRETEK
Tengelytáv (mm) 2776
Hosszúság/szélesség/magasság (mm) 4628/1865/1484
Csomagtér 430-1241 liter
Saját tömeg (kg) 1537
MENETTELJESÍTMÉNYEK
Végsebesség (km/h) 190
Gyorsulás (s): 0 - 100 km/h 11,3
FOGYASZTÁS (l/100 km)
Városi 5,2
Országúti 4,1 
Vegyes 4,5
Tesztfogyasztás 6,1
CO2 kibocsátás (g/km) 119
ÁRA 7,69 millió forinttól
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!