Már az első kísérleteknél kudarcot vallottak a vírusellenes gyógyszerrel
A remdesivir nevű gyógyszertől Magyarországon is sokat vártak.
A remdesivir nevű gyógyszertől Magyarországon is sokat vártak.
A készítményt már világszerte több országban kipróbálták.
Járványügyi vészhelyzetben sem lehet lazítani a gyógyszerbiztonságot szolgáló szabályokon. De van azért gyorsítósáv – biztat Barótfi Szabolcs, az MSD innovatív gyógyszeripari vállalat magyarországi klinikai kutatási igazgatója. Tízezer kutatói ötletből lesz egy gyógyszer.
A remdesivir nevű hatóanyagot eredetileg az ebola ellen fejlesztették ki, de úgy tűnik, a koronavírusos pácienseknél is bevethető. A Gilead Sciences 123 embert már meggyógyított vele, ennek ellenére túlzás lenne azt mondani, hogy a remdesivir a biztos gyógymód.
Barabási Albert-László legfrissebb Facebook-bejegyzése szerint hálózatkutatási módszerek segítségével sikerült összeállítani azon gyógyszerek listáját, melyeknél esély mutatkozik arra, hogy hatékonyan kezelhető velük a koronavírus.
A gyógyszerbiztonságot szolgáló szabályokon járványügyi vészhelyzetben sem lehet lazítani, ugyanakkor van azért gyorsítósáv is, mondta Barótfi Szabolcs, az MSD innovatív gyógyszeripari vállalat magyarországi klinikai kutatási igazgatója a HVG-nek adott interjúban.
Az alapanyagok jó része Kínából vagy más ázsiai országokból érkezik, ez most visszaüthet.
Érkezett egy olyan gyógyszer is Magyarországra, amiből Kína csak négy országnak adott a világon.
A miniszterelnök szerint az a feladat, hogy a következő hetekben elegendő mennyiségű gyógyszert halmozzunk fel.
A malária ellen is használt hidroxiklorokin hatóanyaggal többek szerint a koronavírusos betegek is kezelhetők, de erre egyelőre kevés bizonyíték van. Amerikában mégis beadták 1100 embernek.
Egy szűk körben végzett kísérlet eredménye szerint a hidroxiklorokvin néven ismert hatóanyag – egy nemrég elvégzett francia kutatás eredményével ellentétben – mégsem jó a koronavírus ellen.
A kínai és az olasz tapasztalatok alapján a maláriaellenes hatóanyag eredményesen alkalmazható a koronavírus-terápiában. A magyar kormány szerdán megtiltotta ennek kivitelét az országból, az itthon maradt mennyiség 2,2 millió ember kezelésére lehet elég.
Magyarország a világ egyik legnagyobb exportőre ennek az alapanyagnak, de mostantól nem lehet kivinni az országból.
Továbbá a győri Brenner János Hittudományi Főiskola fejlesztésére is jut 1 milliárd.
A francia kutatók a korábbi kínai beszámolókra támaszkodva végeztek kísérletet a koronavírusos betegeken, és úgy tűnik, két gyógyszer kombinációja valóban hatékony lehet a vírus ellen.
Az Avigan és Favipiravir nevű gyógyszereket 2014-ben fejlesztette ki az elsősorban fényképezőgépeiről és fotós kellékeiről ismert japán cég. Most derült ki, hogy a készítmények egyik összetevője a koronavírus ellen is jó.
A Kínából indult fertőzés elleni új gyógyszer fejlesztésébe kezdett egy magyar konzorcium. Nem védőoltásról van szó, de a szer a vírus kiűzése után néhány héten át megelőző védelmet is nyújthat.
Sikeres fejlesztés esetén is évekig tarthat, amíg a készítmény piacra kerül.
Súlyos májkárosodás lépett fel az egyik betegnél, aki az Esmya nevű gyógyszert szedte.