szerző:
K.G.
Tetszett a cikk?

Fogalmunk sincs, hogy fogják majd hívni azt a sörseregszemlét, amit idáig Budavári Sörfesztiválként ismertünk, és a múlt hét végén búcsúzott megszokott helyétől. De semmi okunk fesztiválsiratóra. Volt, van és lesz.

Az első jelentősebb hazai sörfesztivált, a Cseh Sörnapokat először 2008-ban rendezték, ezt követte a belga sörök seregszemléje 2010-ben, majd 2011-ben indult a Főzdefeszt és a Budavári Sörfesztivál. S innentől kezdve csak kapkodhatta a fejét a sörember a fesztiválok dömpingjében.

Nyomukban nagy hirtelen mindenfelé sokan próbálkoztak sörfesztezni, nem egyszer úgy gondolva, hogy elég, ha a borhoz, pálinkához, gulyáshoz, libához, lecsóhoz, perechez, akármihez csapra vernek pár sört. De értő sörisszákat azért nem tudták beitatni.

Mindenesetre a Budavári Sörfesztivál lett az egyetlen esemény, amely egyfajta olvasztótégelyként (stílusosabb lenne a hordó) a teljes hazai kínálat keresztmetszetét próbálta bemutatni. A leglényegesebb különbség a többi, jelentős és az idők próbáját kiálló fesztiválhoz képest az volt, hogy – míg az elöljáróban említettek egy tematika mentén szerveződtek – itt képviseltették magukat a nagy, hazai multinacionális cégek. Elsőre csak a Heineken, majd a Borsodi és a Dreher is. Ez nyilván jóval határozottabb anyagi hátteret biztosított a Budavári Sörfesztivál számára.

positive.co.hu

A budavári helyszín, a profi szervezés és a megbízhatóan széles sörválaszték a leglátogatottabb sörünneppé tették a budai eseményt. Aminek egyik fontos érdeme, hogy sokan itt kezdhették – főleg az utóbbi két évben – az ismerkedést a kisüzemi hazai és import  sörökkel is – azaz vitathatatlan, a széles paletta használt a sörkultúra elterjedésének. Azon persze lehet vitatkozni, hogy van-e létjogosultsága egy ilyen eseménynek a budai Várban, de tény és tagadhatatlan, hogy a közönség szerette itt. Így nyilván sokan szomorúan vették tudomásul, hogy az idei, utolsónak aposztrofált Budavári Sörfesztivál jövőre – ideiglenesen vagy végleg – új helyszínre költözik.

Az Utolsó Budavári Sörfesztivál közönség söre mindenesetre a Székely sör, lett, míg az ízesített sörök között a Gyertyános Sörfőzde Hámori Li-Csis söre volt a legnépszerűbb. A koncertek és a Dumaszínház előadásai mellett szép érdeklődés kísérte a Hunyadi és Oroszlános udvart összekötő folyóson a Sörszövetség Sör és a nők című kiállítása. A fotók arra hívták fel a fesztiválozók figyelmét, hogy a sör nemcsak a férfiak itala, a magyar nők igenis szeretik, és válogatnak a különböző sörfajták között. A kiállítás több mint 350 vállalkozó szellemű és minden bizonnyal sörkedvelő nőnek csinált kedvet, hogy maguk is modellt álljanak egy pohár vagy korsó sörrel a kezükben. Volt miből válogatniuk, hiszen 200-nál több sör kínálkozott kóstolásra.

positive.co.hu

„Nagyon örülünk neki, hogy idén is sikeres volt a rendezvény, ezzel a lendülettel vetjük bele magunkat a jövő évi fesztivál megrendezésébe. Nem szeretnénk, hogy a helyszínváltozás bármit is változtasson a szokott minőségen, ezért 2017-ben is kihozzuk belőle a legjobbat. Arról, hogy pontosan hol, még nem szeretnénk nyilatkozni, de nagyon sok jobbnál jobb ajánlatot kapunk, és szerencsére számos helyszínen szívesen látják jövőre a rendezvényt” – mondta el Kurucz Dániel, a fesztivál egyik kitalálója és főszervezője, aki jövőre már saját főzésű söreivel is jelentkezni fog. A társaival alapított Váci út 83 projektsörfőzde próbafőzeteivel már idén is megismerkedhettek az érdeklődők, de az igazi premier a sörfőzde őszi átadásakor lesz.

Sörfesztiválra azonban nem kell addig várni, pár nap és itt a 11. Főzdefeszt, majd utána a 9. Budapesti Cseh Sörfesztivál. Úgyhogy olthatjuk intézményesítve az olthatatlan sörszomjat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!