szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Halsütödéket ellenőrzött a Nébih.

Balatoni halsütödéket és frissen sült hekkeket ellenőrzött a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) legújabb tesztjében. A hivatal 13 halsütödét ellenőrzött a Balatonnál június utolsó hetében, közülük 7 a Balaton északi, míg 6 a déli partján található.

A hivatal több mint 160 mintán 700 laboratóriumi vizsgálatot is végzett. Az ellenőrzésen a hatóság 13 vendéglátóhelyből 2-nél mindent megfelelőnek talált, 6 helyen kisebb hiányosságokat tárt fel, emiatt 5 üzemeltető figyelmeztetésben részesült, ugyanakkor 5 üzletben a súlyos hibák miatt bírságoltak, 1 esetben korlátozták a sütöde tevékenységét.

Két üzletnél volt szükség az üzemelés felfüggesztésére, de ebből az egyik alkalom csupán néhány óráig tartott, mert az együttműködő vállalkozó azonnal orvosolta a hiányosságokat. A másik sütöde a hibák kijavítása után, az ismételt szemlét követően újra kinyithatott.

Két üzletben összesen több mint 100 kg halat kellett kivonni a forgalomból, nem megfelelő nyomon követés és származást igazoló dokumentumok hiánya miatt. Az ellenőrzések során összesen 1 175 000 Ft értékű élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabott ki a Nébih.

A hatóság közleményében kitért arra, hogy szezonális ellenőrzés során két üzletben az Nébih állami halőri szolgálata több mint 100 kilogramm halat vont ki a forgalomból a nem megfelelő nyomon követés és a származást igazoló dokumentumok hiánya miatt.

A Nébih közölte: a laboratóriumi ellenőrzés során a vizsgált 13 halsütőből csupán két helyen volt minden felület mikrobiológiai tisztasága megfelelő, két helyen 1-1 felületen penész jelenlétét, a többi halsütőben változó számban és előfordulással széklet- és penészszennyezésre utaló mikroorganizmusok, illetve 5 üzletben a dolgozók "tiszta" kezén Koaguláz pozitiv Staphylococcus aureus kórokozó baktériumok jelenlétét találták. Három helyszínen ezt a baktériumot megtalálták az élelmiszerekkel érintkező felületeken (adagolóeszköz, munkaasztal, hűtőszekrény) is.

Ez a baktérium a helytelenül kezelt és tárolt élelmiszerekben elszaporodva baktérium méreganyagot, úgynevezett baktériumtoxint termel, ami ételmérgezés okozója lehet. A tesztelt termék, a sült hal esetén – frissensültekről lévén szó, amikor nincs ételtárolás, azaz a baktérium számára szaporodási lehetőség – a kockázat nem jelentős, de a helyzet mindenképpen figyelemfelkeltő. A Staphylococcus aureus baktérium jelenléte személyi higiénés szabályok betartásával, kézmosással és kézfertőtlenítéssel, a gennyes betegségben szenvedő személyzet kitiltásával, továbbá az eszközök fertőtlenítésével, jól felszámolható. Fontos tudni, és ez esetben sincs másként, hogy a frissen készült ételek azonnal elfogyasztásával, az élelmiszerek védett és megfelelő hőmérsékleten tartásával az ételmérgezés esetek megelőzhetők.

A Nébih kitért arra is, hogy egy vendéglátóhelyen "Balatoni halászlé"-nek nevezték a pangásiusból készített halászlét, míg egy másiknál "gluténmentesnek" írták a sült hekket, holott ha a halat nem forgatják bele lisztbe sütés előtt, az a természeténél fogva gluténmentes, ezt felesleges is hangsúlyozni.

A szakemberek azt is megnézték, hogy valóban olyan halat árultak-e a sütödékben, amilyet mondtak, de ezen vizsgálatok eredménye is jól zárult, mivel mindenütt a megnevezésnek megfelelő halfaj volt a raktáron. Egy esetben a süllő minta fajazonossági vizsgálata fogast azonosított, ami ismerve, hogy az idősebb süllőt nevezik fogasnak, nem tekinthető hibának.

Élő parazitát nem találtak a halakban, de négy mintában nem élő, Anisakis parazita lárvák jelenlétét mutatta ki a laboratórium. Ez természetesen nem a vendéglátó felelőssége, előfordulása nem is jogsértés, a kapott eredmény inkább tájékoztató információ.

Vizsgálták a tengeri halak nehézfém-tartalmát is, de valamennyi vizsgálat negatív eredménnyel zárult. Megnézték a sütőolajat is, de azzal sem volt gond.

A Nébih halételeket kedvelő, laikus munkatársai emellett két csoportban – északi és déli csapatra osztva – 1 és 5 közötti skálán pontozták a 13 vendéglátóhelyen tapasztalható kiszolgálást, választékot, tisztaságot, felszereltséget és összbenyomást, a sült hekk terméknél pedig annak külső megjelenését, színét, illatát, ízét, állagát értékelték. Ez alapján egy rangsort is felállítottak a tesztelt büfék között:

  • az északi parton a legfinomabb sült hekket a zánkai Jegesmedve büfében találták, míg a legkedveltebb hely itt az alsóörsi Új Fogas Büfé lett. Összesítésben is az Új Fogas Büfé nyert az északi parton, a második a balatonalmádi Jóbarátok Halsütöde lett, míg a harmadik helyet a Jegesmedve büfé kapta.
  • a déli oldalon a balatonlellei Nádfedeles terméke ízlett leginkább a tesztelőknek, és ez a büfé lett a legkedveltebb is. A Nádfedeles összesítésben is nyert, második a balatonszemesi András büfé lett, a harmadik pedig a siófoki Kremánék halsütője.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!