szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A sárgalábú békákat oltással védenék a kihalástól.

Oltással igyekeznek megvédeni a kihalástól a veszélyeztetett hegyi sárgalábú békát Kaliforniában.

Danny Boiano, az amerikai nemzeti parkokat felügyelő kormányügynökség (National Park Service) biológusa szerint az oltás kísérlet, amellyel szeretnék megmenteni a Sierra Nevada magasan fekvő területein honos hegyi sárgalábú békát (Rana muscosa). Az egykoron igen elterjedt faj a nem őshonos ragadozók és a chytridiomycosis elnevezésű fertőző megbetegedés miatt mára a kihalás szélére jutott.

A tudós és csapata három év alatt közel 400 békát gyűjtött össze a Sequoia és a Kings Canyon nemzeti parkok területén. A kétéltűeket San Franciscó-i és oaklandi állatkertekben kezelték védőoltással, mielőtt visszaengedték volna őket a természetbe. Danny Boiano szerint a későbbiekben megvizsgálják a program sikerességét, de már most látnak biztató jeleket.

Wikipedia Creative Commons

E béka fontos láncszem a Sierra Nevad táplálékláncában. A kétéltűek rovarokkal táplálkoznak, őket pedig kígyók és madarak fogyasztják el. 

A populáció hanyatlása egy évszázada kezdődött, amikor a sporthorgászok számára elterjesztették a nem őshonos pisztrángot, amely felfalta az ebihalakat. Az 1960-as években újabb csapást jelentett, hogy itt is feltűnt a Chytrid fungus nevű gomba, amely több mint 200 kétéltűféle kihalásáért felelős a világon. 

Mára a hegyi sárgalábú béka hagyományos területének 90 százalékáról tűnt el. Az oltási program évente 175 ezer dollárba (45 millió forint) kerül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!