szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szexuálisan kényszerítő viselkedésminták is táplálkoznak valamiből.

A Weinstein-botrány után a közösségi oldalakon beindult #metoo kampány rámutatott arra, hogy a szexuális zaklatásoknak rengeteg áldozata van. Arra a kérdésre viszont kevesebb figyelem jutott, hogy kiből lesz a zaklató.

A pszichológusok figyelmét viszont nem kerülte el a kérdés: a kutatásaik szerint a férfiak 20-25 százalékánál tapasztalható szexuálisan kényszerítő viselkedés, a kierőszakolt szextől kezdve a verbális manipulációig, ahol bűntudatkeltéssel vesznek rá szexre egy nőt. Ezekben a férfiakban közös, hogy hajlamosak megfélemlíteni másokat, és hisznek a nemi erőszakot övező mítoszokban, szerintük például, ha egy nő miniszoknyát visel, az felhívás szexre.

Szintén közös bennük, hogy hisznek a hagyományos nemi szerepekben, magukra macsó, erős férfiként tekintenek, és nagyon elutasítóak a feminin tulajdonságokkal szemben. A legfontosabb jele annak, hogy egy férfiből zaklató lesz, az, ha hisz a nemi erőszakot övező mítoszokban – mondják a pszichológusok. Ilyen például az, hogy ha egy nő hazamegy egy férfival a randi után, akkor automatikusan szexelni is fog vele, vagy bizonyos ruhadarabok azt jelentik, hogy a nő megérdemli, ha zaklatják.

Egy 2016-os tanulmány szerint ezeknek a mítoszoknak az elfogadása és a szexuális bántalmazás elkövetésének a valószínűsége között közvetlen kapcsolat van. Egy másik tanulmány is hasonló következtetésre jutott: 183 szexuálisan kényszerítő viselkedést mutató férfit kérdeztek arról, hogy miért tették azt, amit tettek. Több mint az 50 százalékuk azt mondta, indokoltnak érezték a kényszerítést, sőt még akár a nemi erőszakot is, mert felizgatta őket a nő. Negyven százalékuk szerint az áldozat részben felelős volt azért, ami történt. A pszichológusok ezt azzal magyarázzák, hogy ezek a férfiak feljogosítva érzik magukat arra, hogy szexhez jussanak, a nők pedig ebben a világképben azért vannak, hogy megadják nekik, amit akarnak. Éppen ezért, ha egy nő visszautasítja őket, dühösek, sőt agresszívak lesznek.

Arra a kérdésre, hogy a férfiak (és néha a nők) egy része szexuálisan miért viselkedik kényszerítően, szintén van válaszuk a pszichológusoknak. A belső bizonytalanság és a társadalmi mintázat ötvözete például mindenképpen hozzájárul ehhez, de néhány genetikai tényező is szerepet játszhat ebben a viselkedésben, mint például a nárcizmus, amelynek következményeként a saját szexuális kielégülésük érdekében képesek figyelmen kívül hagyni az áldozatuk fájdalmát vagy félelmét. De ezek az elkövetők a környezetükből is megtanulják, hogy ne tiszteljék a nőket.

És persze a gyerekkori tapasztalatokat sem lehet kihagyni a képletből: a zaklató férfiak nagyobb eséllyel számoltak be arról, hogy úgynevezett szorongásos kötődés jellemezte a kapcsolatukat az anyjukkal.

A pszichológusok szerint ugyanakkor a zaklató viselkedésminta megelőzhető, és ha már kialakult, nem visszafordíthatatlan. A gyerekeknek például meg lehet tanítani, hogy tiszteljék a nőket, a felnőtteknél pedig el lehet oszlatni a nemi erőszakot övező sztereotípiákat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!