szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hétvégén magasba nyúló poros forgószelet, azaz porördögöt kaptak lencsevégre Nógrád megyében. A porördög kialakulása főként a sivatagokban jellemző, de hazánkban sem ritka a nyári félévben.

Az Időkép tette közzé az egyik Facebook-felhasználó videóját, amelyen egy Őrhalom és Csitár települések határán magasba nyúló, szokatlan nagyságú pororszlop látható. Ez a porördög, és mikor a felvétel készítője ráközelít, jól látható, ahogy a forgószél felkavarja a terepet.

A Wikipédia szerint a porördögök nyáron keletkeznek, amikor a homokos talajt vagy mezőt a közvetlen napsugárzás erősen felmelegíti. A talaj fölött lévő felhevült levegő környezeténél könnyebbé válik és felszáll. Ez az alacsony nyomású képződmény úgy képzelhető el, mint egy légbuborék. A nyomás-különbség révén a légbuborékba minden irányból levegő áramlik, ami aztán forgó mozgásba kezd. Néhány méter, de akár egy kilométer magas is lehet egy ilyen portölcsér.

Ide kattintva eléri a Nyüzsi további cikkeit, azonnali véleményeket, érdekességeket, szórakoztató mémeket, gif-eket, videókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!