Landolt a Csendes-óceánban Kapu Tiborék űrhajója, kezdődik a legénység kiemelése – élő videó
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Donna Strickland ráadásul mindössze a harmadik fizikus, aki nő és munkájával kiérdemelte a Nobel-díjat.
Az idei fizikai Nobel-díj nemcsak azért kivételes, mert taroltak a lézerfizikusok, de azért is, mert a háromból az egyik kitüntetett kutató egy nő. A kanadai Donna Strickland személyében 55 év után most először kapott női fizikus Nobel-díjat, legutóbb Maria Goeppert-Mayer elméleti fizikus volt az, akit nőként 1963-ban a legmagasabb rangú tudományos díjjal elismertek. Igaz, Maria Goeppert-Mayer sem egyedül kapta meg a díjat, Wigner Jenővel és Johannes Hans Daniel Jensennel együtt tüntették ki őt, amiért kísérletei során sikerült megalkotnia az atommag héjmodelljét.
Goeppert-Mayer előtt pedig Marie Curie volt az első női fizikus, akinek átadták a Nobelt, ő 1903-ban Henri Becquerellel és férjével, Pierre Curie-vel megosztva kapta meg a fizikai Nobel-díjat, majd 1911-ben egymaga a kémiai Nobel-díjat. Maga Donna Strickland is külön kiemelte, hogy "nyilvánvalóan ünnepelnünk kell a női fizikusokat", mert ők is ott vannak az élvonalban. "Megtisztelve érzem magam, hogy egyike lehetek ezeknek a nőknek" – fogalmazott.
Upon the hearing the news, Donna Strickland said: "I thought there might have been more but I couldn't think. Obviously we need to celebrate women physicists because we're out there. Hopefully it will start to move forward at a faster rate. I'm honoured to be one of those women."
— Nature News & Comment (@NatureNews) October 2, 2018
A Stricklandnek járó elismerésről vélhetően Alessandro Strumia, a Pisai Egyetem professzora is értesült. Őt ugyanis éppen most függesztették fel, amiért a CERN-ben tartott előadásán azt merte állítani, hogy a nők nem lehetnek olyan jók a fizikában, mint a férfiak, és, hogy a nemi diszkriminációnak valójában a férfi kutatók az áldozatai, az állásaikat ugyanis a kevésbé tapasztalt nőknek adják.
Idén a lézerfizika a menő
Az idei fizikai Nobel-díjat három kutató kapta meg a lézerfizika területén elért úttörő munkájuk elismerése gyanánt. Arthur Ashkin, Gérard Mourou és Donna Strickland érdemelték ki a legmagasabb tudományos elismerést. Arthur Ashkin az optikai csipeszek (optical tweezers) megalkotásáért, Gérard Mourou és Donna Strickland pedig az úgynevezett fázismodulált impulzuserősítés (Chirped Pulse Amplification, CPA) kifejlesztéséért kapta a díjat. Ez utóbbi az emberiség által eddigi legrövidebb és legintenzívebb lézerimpulzust létrehozását eredményezte, amely új kapukat nyit nemcsak az orvosi, de az ipari felhasználás területén is.
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Bár a kormány mind az ipari, mind a háztartási méretű szolárfejlesztéseknél behúzta a féket, a kapacitások bővülnek, sorra dőlnek a rekordok.
A miniszterelnök vejeként megtanulta, hogy bizonyos dolgoktól távol kell magát tartania – nyilatkozta az épp Amerikába készülő üzletember.
A kormánybiztos aggodalmai nem jutottak el a katonakoporsókról és a kerítést átvágó Magyar Péterről készült kamuvideók készítőihez.
Időnként a szél is viharos lehet.
40 hektárnyi nádas kiirtása, több száz tonna beton beépítése, 13 milliárd forint elköltése és három év állás után.
Közigazgatási hatósági eljárásban vizsgálják halálának körülményeit.
Továbbra sincs egyértelmű bizonyíték a kárpátaljai magyar férfi megverésére.