szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Donna Strickland ráadásul mindössze a harmadik fizikus, aki nő és munkájával kiérdemelte a Nobel-díjat.

Az idei fizikai Nobel-díj nemcsak azért kivételes, mert taroltak a lézerfizikusok, de azért is, mert a háromból az egyik kitüntetett kutató egy nő. A kanadai Donna Strickland személyében 55 év után most először kapott női fizikus Nobel-díjat, legutóbb Maria Goeppert-Mayer elméleti fizikus volt az, akit nőként 1963-ban a legmagasabb rangú tudományos díjjal elismertek. Igaz, Maria Goeppert-Mayer sem egyedül kapta meg a díjat, Wigner Jenővel és Johannes Hans Daniel Jensennel együtt tüntették ki őt, amiért kísérletei során sikerült megalkotnia az atommag héjmodelljét.

Goeppert-Mayer előtt pedig Marie Curie volt az első női fizikus, akinek átadták a Nobelt, ő 1903-ban Henri Becquerellel és férjével, Pierre Curie-vel megosztva kapta meg a fizikai Nobel-díjat, majd 1911-ben egymaga a kémiai Nobel-díjat. Maga Donna Strickland is külön kiemelte, hogy "nyilvánvalóan ünnepelnünk kell a női fizikusokat", mert ők is ott vannak az élvonalban. "Megtisztelve érzem magam, hogy egyike lehetek ezeknek a nőknek" – fogalmazott.

A Stricklandnek járó elismerésről vélhetően Alessandro Strumia, a Pisai Egyetem professzora is értesült. Őt ugyanis éppen most függesztették fel, amiért a CERN-ben tartott előadásán azt merte állítani, hogy a nők nem lehetnek olyan jók a fizikában, mint a férfiak, és, hogy a nemi diszkriminációnak valójában a férfi kutatók az áldozatai, az állásaikat ugyanis a kevésbé tapasztalt nőknek adják.

Idén a lézerfizika a menő

Az idei fizikai Nobel-díjat három kutató kapta meg a lézerfizika területén elért úttörő munkájuk elismerése gyanánt. Arthur Ashkin, Gérard Mourou és Donna Strickland érdemelték ki a legmagasabb tudományos elismerést. Arthur Ashkin az optikai csipeszek (optical tweezers) megalkotásáért, Gérard Mourou és Donna Strickland pedig az úgynevezett fázismodulált impulzuserősítés (Chirped Pulse Amplification, CPA) kifejlesztéséért kapta a díjat. Ez utóbbi az emberiség által eddigi legrövidebb és legintenzívebb lézerimpulzust létrehozását eredményezte, amely új kapukat nyit nemcsak az orvosi, de az ipari felhasználás területén is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!