szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

"A pizza több mint egy étel, a pizza kulturális jelenség” - ezzel a szlogennel nyílt pop up tárlat Brooklynban, ahol potom 35 dolláros belépőért még egy szelet is jár az amcsik egyik legkedveltebb harapnivalójából a látogatóknak.

 Az olaszok után az amerikaiak a legnagyobb hódolói a pizzának. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint azok a „pizzaőrületnek” szentelt műalkotások, amelyekből New Yorkban nyílt kiállítás a napokban. A chicagói pizzamúzeum pedig tematikus programokkal várja a rajongókat.

A 19. század második felében az USA-ba Dél-Olaszországból és Szicíliából bevándoroltakkal került a lepény - meg a Cosa Nostra jóétvágyú maffiózói - az Új Világba,és viharos gyorsasággal lett nnépszerű. A vastag, feltétben is húzósabb a chicagóiakat, a vékony tésztájú pedig New York lakóit hódította meg. Nem kellett sokat várni, hogy 1905-ben Manhattanben megnyíljon az első amerikai pizzéria, a Lombardi’s Pizza , hogy aztán se szeri, se száma legyen a hasonló műintézményeknek.

Nem is csoda, hogy kigyózik a sor október 13-tól Brooklynban a Museum of Pizza (MoPi), pop up tárlat bejáratánál. A hírek szerint a megnyitó óta folyamatos a MoPi látogatottsága, bár megoszlanaka dicsérő és elmarasztaló kritikák. A William Vale Hotelben berendezett ideiglenes kiállítást eléggé borsos áron – 35 dollárért, vagyis közel 10 ezer forintért – lehet megtekinteni. A gyűjteményt létrehozó társaság, a Nameless Network (Névtelen Hálózat) nem titkolt szándéka, hogy a közeljövőben egy állandó kiállítási helyre költöznek majd.

Facebook

"A pizza több mint egy étel, a pizza kulturális jelenség” szlogennel hirdetett bemutató első termében egy pizzásdoboz gyűjtemény látható, majd a témához kapcsolódó interaktív szobák következnek, például egy "sajtbarlang" meg egy  pizza "beach".

Facebook

 A megnyító előtt beharangozott egyedülálló művészeti élményt a pizza art gallery szolgáltatja: ikonikus darabjai közt fedezhető fel Andrew W.K. kézzel festett, pizzaszeletet formázó elektromos gitárja. Az ESP Guitar Company által 2012-ben készített hangszer pontosan olyan, mint a New York Style Pizza Supreme Deluxe  egy szelete, fekete olajbogyóval, gombával, mozzarellával, pepperonival és a zenész kedvenc jalapeño paprikájával. A művészek közül nem egy egészen intim kapcsolatot mutat fel a pizzával, ilyen egy palesztin-ausztrál fotós Sex and Takeout című képe, egy meztelenül fekvő nővel és egy óriási pizzaszelettel. Míg a Jersey Cityből származó művész, Hein Koh műalkotása a misztikus pizzát (Mystic Pizza) jeleníti meg. Persze a kiállításon mindenki készíthet saját pizzás szelfit is, végül pedig a 35 dolcsis belépőért jár egy szelet a felmagasztalt harapnivalóból.

Facebook

Egészen más jelleggel, a pizza amerikai történetét feldolgozó célzattal jött létre már két évvel ezelőtt, 2016-ban a chicagói U.S. Pizza Museum a Roosevelt Gyűjteményben. Mostani őszi programjában az állandó kiállítás mellett ingyenes rendezvények, beszélgetések, könyv- és filmbemutatók, paródiaestek szerepelnek – természetesen minden a nagy kedvencről  szól. Íme, étvágygerjesztőként a kínálat: Slice (Szelet) címmel egy friss vígjáték-horror filmkomédia; Pizza City USA - Steve Dolinsky éttermi- és ételszakíró könyvének bemutatója; Leo Spizzirri, az Észak-Amerikai Pizza és Kulináris Akadémia mesterképzője, az egyik legnevesebb pizzasütő (pizzaiolo) estje; Érvek és sérelmek (Arguments & Grievances) vitaműsor többek között arról, kerülhet-e ananász a pizzára; a múzeum vendége lesz a Chicago Pizza Boss mobil olasz pizzériajárgánya; végül és nem utolsósorban a jelmezes, ijesztő halloweeni pizzaparty sokkolja a pizzaimádókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!