Agyára megy a családja karácsonykor? Adunk pár tippet, hogyan kezelje

Mondjon le a "tökéletes karácsonyról", máris sok feszültségtől megszabadul. Szondy Máté pszichológussal beszélgettünk.

  • hvg.hu hvg.hu
Agyára megy a családja karácsonykor? Adunk pár tippet, hogyan kezelje

Jó esetben az ünnepek nem a család - ide értve a ritkán látott rokonok - elviseléséről szólnak, hanem arról, hogyan tölthetünk el "elég jól" néhány olyan napot, ami eltér az átlagos rutintól - mondja Szondy Máté pszichológus. Bár sok kapcsolatban és családban a karácsony rengeteg pozitív élmény és érzés forrása, de mint minden ünnep, úgy a karácsony is alkalmazkodást kíván, és emiatt sok feszültség kapcsolódhat hozzá.

Szondy Máté adott néhány tippet, amivel zökkenőmentesebbé válhat az ünnep:

  • fogadjuk el, hogy nem kell tökéletesnek lennie a karácsonyunknak, az ünnepi menünek, az ajándékoknak
  • figyeljük meg, miként hatnak ránk a megszokott családi rituálék. Vajon még okoznak bennünk kellemes, nosztalgikus érzéseket? Ha nem, akkor ki tudunk alakítani új családi szokásokat, rituálékat?
  • tudatosan kontrolláljuk az alkoholfogyasztásunkat, ez segíthet elkerülni a konfliktusokat
  • ha azt érezzük hogy egy kis szünetre, levegőre van szükségünk, mert már sok volt a családból, akkor azt adjuk meg magunknak és nyugodtan vonuljunk félre

A pszichológus azt mondja, amikor két ember párkapcsolatot alakít ki, mindketten számos szokást, rituálét, emléket, érzést és elvárást hoznak magukkal az ünnepekre, illetve konkrétan a karácsonyra vonatkozóan a családjukból. Ezek a családi minták az egészen apró kérdésektől kezdve - mint hogy mi legyen a karácsonyi menü - a legkomolyabb kérdésekig (egyáltalán ünnepeljük-e a karácsonyt) terjednek. Szondy Máté hozzáteszi: ahhoz, hogy gördülékenyen és élvezetesen teljen a karácsony, ezeket a rituálékat össze kell hangolni, ekkor pedig nagyon fontos a kompromisszumkészség.

Az egyik legmegterhelőbb kérdés a családi logisztika összehangolása, a legcélravezetőbb itt is a nyílt és egyértelmű kommunikáció.

A "kinek a családját látogatjuk meg korábban" kérdésre például az egyik lehetséges válasz az, ha évenként váltogatjuk a sorrendet. Más párok összcsaládi karácsonyt szerveznek, ami segít elkerülni az elsőbbségért folytatott versengést.

Az egyik legfeszültebb időszak is lehet

A komoly anyagi kiadásokkal járó karácsony sokszor feszültséget és vitákat szül, ráadásul az ilyenkor szokásos családi találkozások miatt olyan rokonokkal is kapcsolatba kerülhetünk, akiket a veszekedések veszélye miatt legszívesebben elkerülnénk. És az alkoholfogyasztás sem az érett, hatékony feszültségkezelésnek kedvez - teszi hozzá.

Az előbbiek hatását tovább súlyosbítja, ha "tökéletes" karácsony szeretnénk, ha "tökéletesen" akarjuk érezni magunkat, ha "tökéletes" házigazdák akarunk lenni.

Ebben az állapotban félve figyeljük a hibákat ,és túlzó reakciókat adunk rájuk. Elfelejtjük hogy nincs "tökéletes" karácsony és megfelel, ha "elég jó" karácsonyunk van.

A statisztikák szerint a karácsonyi ünnepek után megnő a válások száma, aminek két oka van. Egyrészt a karácsonyhoz kapcsolódó stresszt sok esetben nem tudjuk elválasztani a párkapcsolatunk megítélésétől, emiatt sötétebb színben kezdjük látni párunkat és a kapcsolatunkat is. Másrészt gyakran előfordul, hogy a korábban is fontolgatott válási szándékot nem karácsony előtt jelentjük be, mert félünk annak hatásától és megítélésétől. Sokan úgy vannak vele,

kevésbé fáj majd neki, ha túl vagyunk az ünnepeken.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.