Fekete tüntető szobrát állították a talapzatra, amelyről egy rabszolgakereskedőét döntötték le

Az éj leple alatt állították fel az alkotást.

  • hvg.hu hvg.hu
Fekete tüntető szobrát állították a talapzatra, amelyről egy rabszolgakereskedőét döntötték le

Black Lives Matter

Hónapok óta folynak a zavargások az USA-ban és több más országban az elharapózott rendőri brutalitás és az intézményes rasszizmus miatt. Az afroamerikaiakkal való egyenlő bánásmódért küzdő radikális mozgalom, a Black Lives Matter égisze alatt zajló tüntetések azt követően erősödtek fel, hogy amerikai rendőrök intézkedés közben megöltek több, fegyvertelen afroamerikait. A legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban követheti.

Szerda reggelre egy fekete nő szobrát állították arra a bristoli talapzatra, amelyről korábban a rabszolgakereskedelemből meggazdagodott Edward Colston bronzmását döntötték le a Black Lives Matter (A feketék élete számít) mozgalom egyik tüntetésén.

Az új alkotást Marc Quinn szobrászművész készítette Jen Reidről, aki szintén részt vett a június eleji tüntetésen, amelyen Colston szobrát a demonstrálók az Avon folyóba vetették. A nőt a férje fotózta le aznap a Colston-szobor előtt állva, ökölbe szorított jobb kezét a magasba emelve.

Quinn a közösségi médiában látta a fotót, és felvette a kapcsolatot Reiddel, majd elkészítette az alkotást, amelyet teljes titokban helyeztek el a régi talapzaton. 

Reid azt mondta a BBC-nek, a demonstráció napján hirtelen ötlettől vezérelve állt a szobor elé, és emelte a kezét a magasba. A róla készült alkotás szerinte arról szól, hogy „kiállok az édesanyámért, a lányomért és a hozzám hasonló feketékért”. Quinn arról beszélt a hírportálnak, hogy Reid már önmagában művészeti alkotást hozott létre a tüntetésen bemutatott gesztusával. „Ezt tárgyi formába kellett önteni és visszatenni a talapzatra”.

Marvin Rees bristoli polgármester Reid szobrának megjelenése után arról beszélt, hogy az alkotást senki sem rendelte meg, és engedélyt sem kapott senki arra, hogy felállítsa. Szerinte arról, hogy mi kerüljön Colston emlékművének helyére, a város lakóinak kell dönteniük.

Colston szobrát már kihalászták a vízből, de biztosan nem kerül vissza a helyére: várhatóan múzeumban állítják majd ki Black Lives Matter-tüntetéseken feltűnt transzparensek körében.

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.