szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nekiment a himnusz alatt térdelő amerikaifocistáknak, bojkottra szólított fel. Nyilván nem erre a reakcióra számított: már zenészek is nekimennek.

Black Lives Matter
Hónapok óta folynak a zavargások az USA-ban és több más országban az elharapózott rendőri brutalitás és az intézményes rasszizmus miatt. Az afroamerikaiakkal való egyenlő bánásmódért küzdő radikális mozgalom, a Black Lives Matter égisze alatt zajló tüntetések azt követően erősödtek fel, hogy amerikai rendőrök intézkedés közben megöltek több, fegyvertelen afroamerikait. A legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Ahogy korábban beszámoltunk róla, az Egyesült Államok elnöke pénteken nyilvánosan beszélt arról, hogy a csapattulajdonosoknak ki kellene rúgniuk azokat a játékosokat, akik a meccsek előtt a himnusz alatt letérdelnek.

Az elnök vasárnap – tovább súlyosbítva a helyzetet – azt írta közösségi oldalán, hogy gyorsan megszűnnének a térdelések, ha válaszul a szurkolók tüntetőleg nem mennének ki a meccsekre.

Trump bírálata láthatólag visszafelé sült el, ugyanis vasárnap a játékosok nagy többsége valamilyen formában tiltakozott az ellen. Voltak csapatok, amelyek ki sem mentek a himnuszra a meccsük előtt, ahol pedig "időben" kivonultak a pályára, a futballisták többsége térdelt vagy ült, megint más együtteseknél a játékosok összekulcsolt karral jelezték, hogy támogatják egymást és kiállnak társaikért.

A klubtulajdonosok is felháborodásuknak adtak hangot, külön hangsúlyozva, hogy tiszteletben tartják futballistáik véleményét, és senkit nem büntetnek, amiért kiáll azért, amiben hisz.

"Azt hiszem, picivel több bölcsességre lenne szükségünk abból az irodából. Talán durván hangzik, de ezt gondolom" – fogalmazta meg talán a legsarkosabb véleményt Sean Payton, New Orleans Saints vezetőedzője. – "Én azt szeretném, hogy az, aki azt a hivatalt betölti, az egyik legokosabb ember legyen. Viszont úgy tűnik, ő bármikor kinyitja a száját, csak megosztja ezt az országot, és nem egyesíteni próbálja."

Ugyanakkor továbbra is akad olyan, aki nem ért egyet a himnusz alatti tiltakozással, ilyen például Drew Brees, a Saints klasszis irányítója. Azt azonban ő is hangsúlyozta vasárnap, hogy egyetért társaival, mert "Trump szavai nem méltóak az Egyesült Államok elnökéhez".

A térdelés az előző szezonban kezdett elterjedni a ligában. A színes bőrű játékosok egy része így próbálta kifejezni azt a véleményét, hogy az országban erős rasszizmus tapasztalható.

Trump beszéde után nemcsak sportolók, de zenészek is egyértelműen jelezték: egyáltalán nem értenek egyet az elnökkel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!