szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ellenállás és a sztrájk egyik formája lett az online nézhető Sztrájktévé, amelyen hazai filmes nagyágyúk, esztéták, újságírók szabad egyetemi előadásait nézhetjük meg. Ha már nagyon bekockultunk a passzív sorozatfogyasztástól, az SZFE-sek Sztrájktévéje megtornáztatja fásult agysejtjeinket.

Free SZFE
Egyre nagyobb az ellenállás a hallgatók és a tanárok részéről a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) autonómiájának csorbításával szemben a kormány döntése miatt, miszerint az egyetem alapítványként működhet tovább Vidnyánszky Attila vezetése alatt. Az SZFE körül kialakult szolidaritási mozgalomhoz egyre több világhírű művész csatlakozik, Vidnyánszkyék mégsem tágítanak. Az SZFE-botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Aki még nem találkozott volna vele, íme egy újabb színvonalas online tartalom a kijárási korlátozások és a sötét nappalok idejére: a Színház- és Filmművészeti Egyetem online Sztrájktv-je október óta hetente több alkalommal kínál ingyenes szabad egyetemi előadásokat, beszélgetéseket.

Vannak közöttük eszmecserék magáról az SZFE-tüntetésről is, de például a virtuális térben Karsai György lassan feldolgozza a teljes görög drámairodalmat, Fullajtár Andrea pedig Térey János, Borbély Szilárd és Szabó T. Anna verseiről beszélgetett, sőt, volt már szó az elmúlt hetekben Chaplinről, Macbeth-ről és Rembrandtról is. Az SZFE tanárai vagy az SZFE-sekkel szimpatizáló tanárok is tartanak így előadásokat.

A soron következők (melyek később vissza is nézhetők) pedig ezek lesznek:

Eddig 35 előadást bonyolítottak le az oktatók, és a készítők elmondása szerint meglepően nagy a népszerűsége a sorozatnak, ami talán annak is köszönhető, hogy kommentben kérdezni is lehet az oktatóktól.

"A figyelemfelkeltés volt a cél, de jobban sült el, mint gondoltuk: élőben 150–400-an nézik általában az adásokat, és rengetegen vannak, akik visszanézik ezeket. Van olyan videónk is, amely 25 ezer megtekintést generált, az átlag körülbelül a 10 ezer megtekintés" – írják kérdésünkre az SZFE-sek.

Mi is ez a sztrájk?

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak – jelenleg a vírus miatt megakasztott – blokádját az egyetem munkatársai sztrájkkal erősítik.

Az SZFE tanáraiban már nyár végén felmerült a sztrájk, mint az autonómia kiharcolásának egyik lehetséges eszköze. Szeptemberben meg is tartották a figyelmeztető sztrájkjukat, október elseje óta pedig folyamatos a munkabeszüntetés. Jogilag csak a kinevezett, állásban lévő oktatók sztrájkolhatnak, de velük "szimpátiasztrájkolnak" az óraadó tanárok is.

Kacskovics Mihály Béla

Időközben volt egy kis jogi hullámvasút, mivel bíróságon beperelték az egyetem alkalmazottait, hogy nem jogszerű a sztrájkjuk, ezt az elsőfok ugyan jóvá is hagyta, de a másodfok jogszerűnek találta a munkabeszüntetést, amit aztán végül az elsőfokon ugyancsak jóváhagytak. A sztrájk tehát jogos, az egyetem tanárai pedig továbbra is azt várják, hogy ellenállásuk kikényszerítse a tárgyalást a munkáltatóval és a fenntartóval, ám a másik fél azóta sem hajlandó a párbeszédre.

Mindeközben az oktatók figyelnek rá, hogy a munkabeszüntetés ne menjen az oktatás rovására, azaz nem a megtartandó órák alatt sztrájkolnak. Ugyanakkor a sztrájkkal eltöltött munkaóráikat levonják a bérükből.

Mint írják a hvg.hu-nak küldött közleményükben:

a sztrájk egyik formája lett a sztrájktévé. Célunk, hogy miközben ellenállunk, adjunk is valamit, értéket teremtsünk.

Az éppen akutális előadásokat a Független Szabad Egyetem Facebook-oldalon harangozzák be, mert jelenleg ez az a felület, ahol valóban az egyetemi polgárság van képviselve. "A honlaptól, az SZFE Facebook-oldaltól elvették, illetve korlátozták jogosultságainkat" – fogalmaztak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!