szerző:
K. B.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A zaklatás eltussolásával vádolt Kiss-B. Atilla igazgató a színház évadzáró sajtótájékoztatóján jelentette be az Operett új igazolását. Megjelenik a színházban a kormány kedvenc irodalmára is.

Kiss-B. Atilla, a Budapesti Operettszínház főigazgatója a színház hétfői sajtótájékoztatóján bemutatta a színház vezetőségének új tagjait: Gulyás Richárd ügyvezető igazgatót és Vincze Balázs művészeti vezetőt – írja az MTI. Vincze Balázs korábban többször is felhívta magára a figyelmet a pécsi Zsolnay Örökségkezelő nonprofit kft. ügyvezető igazgatójaként.

Egyrészt ő volt az, aki bevallottan politikai okból megtiltotta, hogy megtartsák az Alföldi Róbert főszereplésével játszott Igenis, miniszterelnök úr! című előadás már lekötött pécsi vendégjátékát: az ügyről azt mondta, nem érzi, hogy különösebben magyarázkodnia kellene, amiért az intézményt „nem engedi át egy politikai aktivistának”, azaz – szerinte – Alföldi Róbertnek.

Vincze Balázs pécsi karrierje viszont nem sokkal később véget ért: a pécsi közgyűlés egy 2019 novemberi rendkívüli ülésén azonnali hatállyal visszahívta őt a Zsolnay éléről, miután a városi cégnél elrendelt átvilágítás kötelességszegő magatartást tárt fel egy általa megkötött jelentősen nagy összegű szerződéssel kapcsolatban. A polgármester akkor azt írta, Vincze Balázs bruttó 209,6 millió forintos szerződést kötött egy pécsi rádiót működtető céggel. Egy ilyen jelentős összegű szerződés aláírása az alapító, azaz Pécs megyei jogú város közgyűlésének előzetes hozzájárulásához kötött. Ezt azonban Vincze nem kérte, amivel megszegte a társaság szervezeti és működési szabályzatát, beszerzési szabályzatát, alapító okiratát, valamint a pécsi önkormányzat vagyonrendeletét is.

Az MTI tudósítása vagy az igazgató szavai ugyanakkor felvetik a kérdést, miért nevezik Vinczét a társulat új tagjának, hiszen ő maga már 2020-ban is a színház művészeti vezetőjeként utalt saját magára.

Orbán János Dénes neve is megjelent az Operettben

A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy a Budapesti Operettszínház bemutatja a Hegedűs a háztetőn című musicalt is, azonban az eddig Magyarország megannyi színházában sikerrel játszott verzió helyett Orbán János Dénes fordításában. Orbán János Dénes neve onnan lehet ismerős, hogy ő vezeti azt a nemzeti íróakadémiát, az Előretolt Helyőrséget, amelyet a magyar kormány kiemelten, több milliárd forinttal támogatott az elmúlt években, de Orbán kapott már állami díjat, sőt állami támogatást filmrendezésre is. Az előadást Bozsik Yvette rendezi, aki nemrég aláírta azt a nyílt levelet, amely megköszönte a kormánynak, hogy „átalakítják” a Színház- és Filmművészeti Egyetemet.

Gulyás Richárd ügyvezető igazgató pedig az után érkezik a Budapesti Operettszínházba, hogy a korábbi ügyvezető, Kriza Zsigmond korábban távozott a színházból. Az Operett közleménye akkor megköszönte neki remek munkáját, noha több, az Indexnek nyilatkozó volt operettszínházi munkatárs azt állította: az ügyvezető elviselhetetlen munkakörülményeket teremtett, sokakat megalázott, az egyik nyilatkozóra kéretlen, szexuális tartalmú megjegyzéseket tett. Kiss-B. a vádak elhangzása után eleinte mindent tagadott, később viszont elismerte: Krizára „rávetült a gyanú árnyéka”, mielőtt távozott volna a színházból.

Az Indexnek nyilatkozó áldozatok egybehangzóan azt állítják: segítségért fordultak Kiss-B. Atilla főigazgatóhoz, aki munkáltatóként felelős volt a helyzetükért, állításuk szerint azonban Kiss-B. nem tett semmit. Az Operettszínház fenntartója, az Emberi Erőforrások minisztériuma ugyanakkor azt állítja: vizsgálatot indítottak az ügyben, és nem történt mulasztás. Azt ugyanakkor a minisztérium is elismeri: ebben az állítólagos vizsgálatban egyetlen áldozatot sem hallgattak meg, mielőtt ítéletet hirdettek volna.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!