szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Gellért-hegy lejtőit látva senki ne lepődjön meg: direkt kaszálják sávosan a területet.

Elkezdték a kaszálást a méhlegelőkön is – közölte Bardóczi Sándor budapesti főtájépítész a Facebookon. A fővárosban 22 vadvirágos foltot hagytak még tavasszal, amit évente 1-2 alkalommal lekaszálnak, jellemzően az elvirágzás utáni időre, a magérés időszakára időzítve.

Bardóczi azt is hozzátette, a kaszálék egy darabig helyben marad, míg ki nem peregnek a virágmagok. „Így áll vissza szép lassan, évek alatt a természetes gyep, az élőhely a monokultúrás gyepből.”

Vannak helyek Budapesten, ahol a kaszálást sávosan ejtik meg, ott a rovarok magas száma indokolja ezt a módszert. Ilyen helyszín a Hegyalja úton a Gellért-hegy lejtője is. A tájépítész szerint ez a sávos kaszálás biztosítja a folyamatos élőhely fenntartást: így az egyik folt kaszálása elől már a másik folt másodvirágzásban lévő területére tudnak átmenekülni a beporzók.

Egy sikerről is beszámolt Bardóczi Sándor: a vadvirágos rét koncepciónak köszönhetően visszatért erre a rétre egy védett növényünk, a budai imola.

Az idén indult projektnek nem mindenkinek örült, a Fidesz ifjúsági szervezete fűkaszával esett neki az egyik méhlegelőnek, és tarra vágták. Utána a Főkert a Facebookon üzente meg a Fidelitasnak, hogy soha ne vágjanak bele szaktudás vagy szakmai egyeztetés nélkül egy közterületen található zöldfelület fenntartásába. Azt is hozzátették akkor: a kijelölt területen sokszínű növényvilág van (volt) alakulóban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dobos Emese Zhvg

Miért is van óriási szükség városi méhlegelőkre?

Ha nincs méh, nem csak méz nincs, hanem számtalan növény termése függ ezektől a kis rovaroktól. Világszerte egyre több ország nagyvárosa indít olyan kezdeményezéseket, amik a városokat a méhek számára is minél élhetőbbé teszik.