szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több új egyetem is fenntartót váltott, szeptembertől pedig még többen tanulnak majd az újraszabott Nemzeti alaptanterv alapján. És van más is.

Az Eduline, a HVG és a hvg.hu oktatási szakportálja gyűjtötte egy csokorba, milyen változásra számíthatnak a magyar diákok a 2021-es és a 2022-es tanévben. Mint írták, ugyan nincs új felsőoktatási vagy köznevelési törvény, de változásokból így sem lesz hiány.

Ez utóbbiak közé tartozik, hogy

  • augusztus 1-től tíz újabb egyetem került alapítványi fenntartásba, szeptember 1-jén pedig a Pannon Egyetemmel bővül a modellváltó intézmények listája. Ezzel együtt már csak öt egyetem és egy főiskola marad állami fenntartásban. Ezek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az Eötvös József Főiskola.
  • Augusztus 1-jén az egyetemek száma is változott, ugyanis elindult a sárospataki Tokaj-Hegyalja Egyetem. Az intézmény szőlészeti-borászati képzéseket kínál majd. Az Eduline szerint így az országban már nem 63, hanem 64 felsőoktatási intézmény működik.
  • Egerben szintén változás történt: az egyetemet az Egri Főegyházmegye veszi át, így az intézmény új neve Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, amely a Károli és a Pázmány után a harmadik legtöbb felvételizőt vonzó, elsősorban nem hitéleti képzéseket kínáló egyházi egyetem.
  • Mivel az iskolai szexuális felvilágosítást alapjaiban alakította át a kormány, a diákoknak ezentúl csak a minisztérium által engedélyezett civil szervezetek tarthatnak ilyen előadásokat, beszélgetéseket. De nemcsak a szexualitással kapcsolatos témákra vonatkozik az új szabály, hanem a drogfogyasztásról és az online veszélyekről szóló foglalkozásokra is. A törvény azt is leszögezi, hogy a foglalkozások nem szólhatnak a „születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérés, a nem megváltoztatása, valamint a homoszexualitás népszerűsítéséről” – emlékeztet az Eduline.
  • Egy másik változás, hogy ősztől újabb három évfolyam tanul majd az átszabott Nemzeti alaptanterv (Nat) alapján, amelyet 2020 szeptemberében vezettek be az első, az ötödik és a kilencedik évfolyamon.
  • És egy másik pedig, hogy ha a fővárosi közgyűlés a szeptember 1-jei ülésén megszavazza Karácsony Gergely főpolgármester javaslatát, akkor a 14 év alatti gyerekek (vagyis az általános iskolások és a gimnáziumok 10-14 éves diákjai) ingyen utazhatnak majd a BKK járatain.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!